Amele başı ne demek ?

Göçmen

Global Mod
Global Mod
Amele bas ne demek?

Gunumuzde Ingilizce olarak 'foreman' olarak bilinen 'amele bas' kavram, bir is yerinde karslaslan bir muhendislik terimidir. Amele bas, bir isin koordinatoru olarak gorev yapan ve isin organizasyonu ve calsanlarnn yonetimi konusunda sorumlu olan, uretim surecindeki en ust seviyedeki personel olarak tanmlanr. Iscileri, ozellikle uretim surecinde, gorevlerini kolayca yerine getirmeleri icin yonlendirmek, izlemek ve denetlemek gibi gorevleri yerine getirir.

Amele bas, uretimin ve isin verimli bir sekilde yurutulmesini saglamak icin iscilerin isinin her asamasn izlemek zorundadr. Yonetim becerileri sayesinde, eylemleri ve calsanlarnn performansn denetlemek ve arzulanan sonucun elde edilmesi icin gerekli olan gorevleri yerine getirmek zorundadr. Bu, isin zamannda ve verimli bir sekilde tamamlanmas icin onemli bir asamadr.

Amele bas, iscileri etkili ve verimli bir sekilde yoneten ve duzenleyen, is verimliliginin arttrlmasna yardmc olan ve uretim surecinin her asamasnda denetim gorevini ustlenen bir konumdur. Bu konum, iscilerin islerini daha verimli ve etkili bir sekilde yerine getirmelerini saglamak icin calsmalarnn her asamasnda yonetim yetkisi haizdir.

Amele bas, is verimliliginin arttrlmasnda ve calsanlarn gorevlerini yerine getirmelerinde cok onemli bir pozisyondur. Bu konumda calsanlar, isin her asamasnda denetim gorevini ustlenmek, isin verimli bir sekilde yurutulmesini saglamak, calsanlarn performansn izlemek ve arzulanan sonuclar elde etmeye yardmc olmak zorundadr. Bu nedenle, isyerlerinde calsanlarn verimliliginin arttrlmas icin onemli bir konumdur.