Ateşli Kore Tavuk Yemeği Buldak, Pizza Tedavisine Başladı

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Buldak veya “ateş tavuğu”, şili ezmesi ve biber gevreği üzerine yoğun tatlı turşusu sayesinde yoğun baharatlılığıyla bilinen modern bir Kore yemeğidir. Tavuk çeşitli şekillerde pişirilebilir – örneğin bir ızgarada veya kızartılmış – kabarcıklı ve kahverengi bir mozzarella battaniyesi ile kaynatılmadan önce. Harika bir içme yemeğidir.

Bu yaz başında buldak için yarım düzine tarif denedikten sonra, içindeki tatların – baharatlı-tatlı sos, dumanlı tavuk, eritilmiş mozzarella – barbekü tavuklu pizzanın lezzetlerine benzediğini fark ettim. Ama buldak pizzanın tadı nasıl olur? Hem buldak hem de pizza içiyor ya da anju, yani mash-up bana çok doğal geldi.

İlk testlerim için, hem geleneksel bir fırında, bir pizza taşı veya çelikle, hem de özel bir dış mekan pizza fırınında iyi çalıştığı için New York’a giden pizza hamuru tarifimi kullandım.

Buldak pizzasını New York kabuğunda yapabilir, ancak çeşitli turta çeşitlerini denemek için ömür boyu sürebilirsiniz. Kredi… The New York Times için Bryan Gardner. Yemek Stilisti: Barrett Washburne.

Buldak’ı pizza hamurunun üzerine koymak ve pişirmek için biraz ince ayar gerektirecek kadar güzel bir süreydim ama yine de Emily Kim’in (diğer adıyla YouTube’un Maangchi’si) bu çok basit tarifini kullanarak, hem hızlı hem de çok kolay bir şekilde denedim. gerçekten kaç tatlı-sıcak dengesi.

Tarifi, şili turşusunda ocakta tavuk göğsü pişiriyor. Pişmiş tavuğu (fazla marine ile birlikte) streç bir hamur üzerine yaydım ve peynirle kapladım, daha sonra önceden ısıtılmış 550 derecelik fırında pizza çeliğinin üzerinde, kabuk güzelce kızarana ve peynir kızarana kadar pişirdim. ve kabarcıklı. Doğranmış yeşil soğan (mangalda tavuklu pizzanın tepesindeki kırmızı soğan yerine) ve susam tohumları bitişi sağladı.

Pizza formunda tavuk beklediğim kadar lezzetli baharatlıydı, ancak orijinal tabakta kaç dengeleyici bir tatlılık olan şey pizzada bunaltıcı olarak çıktı. Sanki pizza pişirilirken şeker çok fazla azalmış ve karamelize olmuş gibiydi – bakkal barbekü sosunun çok kalın uygulandığında tavuk şekerinizi tatlıya çevirebilmesi gibi. Ayrıca pizza bittiğinde tavuk göğsü fazla pişmişti.

Tavuk uylukları aşırı pişmeye daha az eğilimlidir. Kredi… The New York Times için Bryan Gardner. Yemek Stilisti: Barrett Washburne.

Sasha Marx, Ciddi Yemek konusundaki buldak tarifinde, kalan malzemeleri eklemeden önce sarımsak ve zencefili soteleyerek sosu yumuşatıyor. Bu benim için de iyi çalıştı, ancak tatlılık sorunu nedeniyle Sprite ekleme önerisini atladım. Birkaç kez tekrar ettim ama ben sosu bölerek yarısını tavuk için marine olarak diğer yarısını da ezilmiş domates ve et suyu ile seyrelterek sorunu çözdüm. Eklenen tuzlu tatlar, tatlılığı daha makul seviyelere geri çekti.

Pizza için gereken yüksek ısı, tavuğu kömürleştirebileceğim anlamına geliyordu, ancak aşırı pişirme konusunda dikkatli olmam gerekiyordu. Daha yüksek bağ dokusu ve yağ seviyeleri nedeniyle aşırı pişmeye tavuk göğsünden daha az eğilimli olan tavuk buduna geçtim. Aşırı pişmiş tavuğun tadı kurudur çünkü kas proteinleri ısıya büzülerek tepki verir ve bu da meyve sularını sıkar. Gece boyunca marine edilmiş veya tuzlu suda tuz, bu kas proteinlerini parçalayarak tavuğunuzu aşırı pişmekten etkili bir şekilde korur. Buzdolabında bir gecede mayalanan pizza hamuru yaptığım için, bir gecede marine etme adımı eklemek hiç de kolay olmadı.

Kenarlı bir fırın tepsisine yayılmış ve sıcak fırında doğrudan pizza çeliğime yerleştirilmiş, tavuk budu parçaları dumanlı bir kömür geliştirdi ve 7 ila 8 dakika içinde pişirildi. Tavuğu parçalara ayırmadan önce tamamen soğuttum, bu da bana mayalanmış ve dinlenmiş pizza hamurumu uzatmak ve tepeleme istasyonumu hazırlamak için zaman verdi.

Bu sefer tavuk, az miktarda dumanlı kömürle birlikte yumuşak ve nemliydi. Ama buldakta yaptığım değişikliklere rağmen pizza bana biraz eksik geldi. Peyniri ve kabuğu dengelemek için gereken asitten yoksundu. Buzdolabını açtım ve bir kavanoz çabuk salamura Fresno şili bulana kadar etrafa bakındım. Pişirmeden hemen önce üzerine serpilmiş taze sarımsak dilimleriyle birlikte, biber turşusu tam olarak pizzanın ihtiyaç duyduğu şeydi.

Salamura chiles, pizzaya doğru miktarda asitlik katar. Kredi… The New York Times için Bryan Gardner. Yemek Stilisti: Barrett Washburne.

Emin olmak için başka bir pizza yaptım, bu sefer buzdolabımdan her çeyrekte farklı bir şili turşusu (muz biberi, jalapeños turşusu, pepperoncini ve Tayland şili turşusu). Hepsi eşit derecede iyi çalıştı.

Bu lezzetler için başka bir pizza çeşidi daha mı üstün olur diye düşünmeden edemedim, bu yüzden çok çeşitli şekillerde buldak pizza yaptım. Görünüşe göre New York benim genel favorim, ancak kendiniz denemek isteyebileceğiniz başka ilginç versiyonlar da vardı.

İnce hamurlu bar tarzı buldak pizza harikadır, özellikle parti meydanlarında kesilir ve bira ile servis edilir. Napoliten kabuk, tıknaz tavuk gibi ağır sosları destekleyemez. Fransız ekmeği buldak pizza, lezzetli baharatlı açık yüzlü tavuk Parm gibi yiyor. Detroit tarzı buldak pizzanın potansiyeli var, ama benim versiyonum çok ağırdı ve ince ayar yapılması gerekecekti. Chicago kalın yemek buldak pizza size lezzetli geliyor mu? Cevabınız ne olursa olsun, tadı tam olarak bu. Tepesi bir tortillayı bir tavada çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır çıtır ve piliç altında bitirilerek yapılan tortilla-kabuklu buldak pizza, evrensel olarak lezzetlidir ve gece geç saatlerde herkesin cephaneliğinde olmalıdır.

Yemek tarifi: Buldak Pizza (Kore Ateşli Tavuk Pizzası)

Takip et New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...