Bu Cesur Mantarlar Anı Karşılamaya Hazır

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
LONDRA — Bazen, test mutfak ekibim ve ben yeni bir yemek yarattığımızda, bunu daha büyük bir anlatıya uyacak şekilde yaparız: yemeğe ilham veren kişi veya belirli bir malzeme hakkında bir mevsimin veya günün hikayesi .

Diğer zamanlarda ters çevrilir: Anlatı tarifi takip eder. Büyük olasılıkla buzdolabımdaki ve dolaplarımdakilerden bir şeyler yapmayı ve yemeyi hayal edebiliyorum ve sonra, bir kez yapılıp yenildikten (ve ince ayar yapıldıktan ve uygun şekilde test edildikten sonra), hepsi hakkında söyleyecek bir şeyler düşünüyorum.

Kurutulmuş chiles ile zenginleştirilmiş canlı kırmızı sos üzerine yığılmış etli portobellolar, çarpıcı bir vejetaryen ana yemek yapar. Kredi… The New York Times için Christopher Simpson. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Şili soslu bu ızgara portobello yemeği kesinlikle ikinci kampta. Ana amacı, toplu olarak hazırlanabilen ve makarna için kullanılabilen, pizza tabanı olarak yayılabilen, yüzü açık peynirli bir sandviçin üzerine gezdirilen veya bazı yumurtaların yanında servis edilebilen, nispeten kolay ama lezzetli bir dolmalık biber ve şili sosu sunmaktı. Bu durumda, biraz limonlu ekşi krema ile bir tabağa döküldü, ardından ızgara mantar ve soğanla dolduruldu. Bu son ızgara aşamasının 15 dakikadan az sürmesi, neredeyse anında bir yemek gibi hissettirdi.

Yine de “sadece” çok yönlü, nispeten kolay bir yemek olan – büyük ve doyurucu vegan tatlara giden hızlı bir yol – önümüzdeki yıl hakkında okuduğum yemek trendleriyle istemeden aynı hizaya geldi. Bu sevimli, zamansız vejetaryen yemek 2022 yılına kadar çıktı. Eşzamanlılık!

Mantarların – doyurucu, emici, “etli” mantarların – 2022 için önemli bir bileşen olacağı tahmin ediliyor. Ve bu mantıklı: Pek çok kişinin iklim krizine tepki olarak dönmeye devam edeceği bitki bazlı bir diyete iyi uyuyorlar. ve beşinci tat olarak da bilinen ve hepimizin daha fazlasını isteyeceği umami ile doludurlar.

Közlenmiş kırmızı dolmalık biber, domates ve soğan, sosa çanağı sabitleyen dumanlı bir derinlik verir. Kredi… The New York Times için Christopher Simpson. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Diğer trend tahminlerinin neler olduğunu görmek ilginçti — sıfırdan pişirmedeki artış; ebegümeci, yuzu ve deniz yeşilliklerinin öngörülen popülaritesi; tek kullanımlık kaplarla savaşmak için yenilebilir mutfak eşyaları – ve son iki yılda kaç tanesinin yanıt olarak geldiği. Ama aynı zamanda bana her zaman çok doğru gelen – sebzelerin lezzetini güçlendiren, ardından onları tabağa ortalayan – yemeğin bu an için nasıl bu kadar doğru olduğunu görmek güzeldi.

Bunu kendi kornamı çalmak için değil, çay yapraklarını okuyabildiğimi söylemek için söylüyorum. Ama bunu daha çok sebzeler hakkında uzun zamandır inanılan şeyi kutlamak için söylüyorum: mutfakta bundan daha heyecan verici, lezzetli, çok yönlü, pratik ve tatmin edici bir şey yok.

Sebzelere geçişle birlikte, örneğin indirgemecilik (tamamen vegan olmadan eti kesmek) ve klimatarizm (kişinin karbon ayak izini azaltma arzusu); fast food menülerinde etsiz ikramlar; ve umami tozu gibi bileşenlerin artan popülaritesi.

Yine de tüm yeniler için, hepsi bizi basitçe sebzelere geri götürüyor. Bu tarif mantar gerektirir, ancak tatlı patates veya patlıcan olabilirdi (bu yemekteki mantarların yerine her ikisinin de takozları gerçekten iyi çalışır). Lezzetleri daha sonra zeytinyağı, baharat ve baharatlarla zenginleştirilir ve ısıyla çekilir. Kısacası sebzeleri ızgara, kavurma ve kömür haline getirme, zaman kadar eski ama olabildiğince zamanında pişirme yöntemleridir.

Yemek tarifi: Şili Soslu, Ekşi Krema ve Mısır Fıstıklı Izgara Portobellos

Takip et NYT Food on Twitter ve NYT Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , YouTube ve Pinterest . Tarif önerileri, yemek pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile NYT Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...