Bu İskoç Tavuk Çorbası Kendi Türlü İlaçtır

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Pandemi içinde yaşamanın nadir görülen bir olumlu yanı, tüm maske takma ve mesafe koyma sayesinde her zamanki soğuk algınlığından kaçınmayı başarmış olmamdı. Bu, tavuk çorbası alışkanlıklarımı kökten değiştirdi.

Genellikle, boğazın kaşındığının ilk belirtisinde bir kap Yahudi penisilini hazırlardım. Sarımsak, kereviz, havuç ve erişte dolu, çiğnemeye gerek kalmayacak kadar yumuşak ve kaygan olana kadar kaynatıldı; benim için saf çocukluk rahatlığı. Ailemi sayısız burun çekme ve bronşit nöbetleri ile gördü. Ne zaman kendimi kötü hissetsem, başka hiçbir çorba işe yaramaz.

Genellikle atılan pırasa üstleri, kereviz yaprakları ve havuç kabukları bu çorbanın suyunu zenginleştirir. Kredi… The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Ama tam olarak bu et suyu ilacına bedensel ihtiyaç duymadan, dallara ayrılıyordum. Ve benim en sevdiğim yeni tavuk çorbası varyasyonlarından biri de İskoç horoz pırasasıdır.

En az 16. yüzyıla tarihlenen bir tarif, İskoçya’nın ulusal çorbası olarak kabul edilir ve St. Andrew Günü, Hogmanay ve Burns Night için kepçeyle hazırlanır.

En minimalist tarifler, kaseyi süsleyen bir maydanoz sapı veya havuç dilimi olmadan, kalın bir şekilde pırasa dilimleri ve haşlanmış kuş parçaları ile dolu zengin bir tavuk suyu gerektirir. Daha ayrıntılı enkarnasyonlar arasında et suyu veya et, pirinç veya yulaf ezmesi ve – tipik bir ortaçağ ilavesi – kuru erik veya kuru üzüm bulunur.

19. yüzyılın başlarında Margaret Dods mahlasıyla yazan Christian Isobel Johnstone, “Aşçı ve Ev Hanımı El Kitabı”nda kapon, sığır eti, isteğe bağlı yulaf ezmesi ve bol miktarda “kaynatılmış pırasa” içeren bir pırasalı horoz tarifine sahiptir. yeşil kaygan bir bileşik haline gelene kadar çorbaya.

Derili, kemikli baget ve butların bir karışımı burada iyi sonuç verir. Kredi… The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Simon Andrews.

Ama kuru meyveyi atlıyor, onu eskimiş olarak nitelendiriyor.

Benim versiyonumda, güzel bir tatlılık katan, ancak tencerede tavuk varken fazla pişmiş gibi görünen sığır eti karıştıran doğranmış kuru erik tuttum.

Ve pirinç ya da yulaf ezmesi yerine, Felicity Cloake’in The Guardian’daki tarifinde önerdiği ve çiğnenebilir dokusu ve cevizli tadı nedeniyle tercih ettiği arpayı tercih ettim.

Ancak gelenekten koparak sarımsak, kereviz ve havuç da karıştırdım. Et suyunu sevgili Yahudi penisilinime biraz daha yaklaştırdı, ama pırasaları, tavuğu ve kuru erikleri gizlemeden. Isıtıcı, içten ve çok tatmin edici, bedeniniz veya zihniniz ne olursa olsun, sizi rahatsız eden her şeyi iyileştireceğinden emin olabilirsiniz.

Yemek tarifi: Pırasalı Pırasa Çorbası (İskoç Tavuk ve Pırasa Çorbası)

Takip et NYT Food on Twitter ve NYT Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , YouTube ve Pinterest . Tarif önerileri, yemek pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile NYT Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...