Bu Salata Bamya Eleştirmenlerini Susturuyor

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Tatlı mısır ve sulu, olgun domateslerin geniş kapsamlı cazibesine karşı, bamya muhtemelen hiçbir zaman yazın en popüler sebzesi olmayacak. Ama onu seven bizler, ister ipeksi hale gelene kadar haşlansın, ister gevrekleşinceye kadar kızartılsın ya da bu tarifin gösterdiği gibi, kenarları gevrekleşene ve ortası yumuşayana kadar kızartılmış olsun – ve bazı insanların duraklamasına neden olan herhangi bir yapışkanlık olmadan tutkuyla yapıyoruz.

Bamya, yaz başından ilk dona kadar uzun bir büyüme mevsimine sahiptir. En küçük bölmeler – tercihen baş parmağınızdan daha kısa – en hassas olanlardır ve kızartma ve kavurma için en iyisidir. (Daha büyüklerini yahniler, çorbalar ve güveçler için saklayın.) Çim yeşili (veya çeşidine bağlı olarak kırmızı tonlu veya hatta hafif mor) olan, ancak herhangi bir esmerleşme veya koyu çizgiler olmayan bamya baklalarını arayın; bu, oturdukları anlamına gelir. bir süre etrafta. Ne kadar uzun süre otururlarsa, o kadar sert ve odunsu hale gelebilirler: Taze mısır başakları gibi, bamyayı topladıktan sonra ne kadar çabuk pişirirseniz, o kadar tatlı ve dolgun olur.

Esmerleşme veya koyu çizgiler olmayan bamya baklalarına bakın, bu da bir süredir ortalıkta oturdukları anlamına gelir. Kredi… The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Greg Lofts.

Bamya pişirmeden önce çok fazla hazırlığa ihtiyaç duymaz. Sadece durulayın ve üstleri kesin. Ardından, bütün veya dilimlenmiş olarak kullanın – bu durumda, tam ortasından uzunlamasına. Zeytinyağı ve tuz ile bir atış ve piliç altında hızlı bir ölçü için hazır. Deri dakika veya daha az yapmalıdır.

Yoğurt bazlı bir sos, salatayı hızlı turşu kırmızı soğan gibi tamamlar. Kredi… The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Greg Lofts.

Bamya baharatlarla iyi oynadığı için, ben kömürleşmiş baklaları etlik piliçten çıkar çıkmaz öğütülmüş kimyonla baharatlamayı seviyorum; baklalardan gelen ısı, kimyonun topraksı lezzetini ortaya çıkarır. Çoğu zaman, orada duracağım ve kavrulmuş ve baharatlı bamyamı, rendelenmiş sarımsak ve tuzla tatlandırılmış bir parça yoğurtla eşleştireceğim. Bana göre, mükemmel bir hafif ve hızlı akşam yemeği, hatta evden çalışan doyurucu bir öğle yemeği. Genelde sahip olduğum meyve, yoğurt ve granola kasesinden daha fazla iş olabilir, ama sadece biraz.

Ama bu tarif için, çıtır bamyayı yeşillik, sebze ve ot karışımının üzerine döküyorum, sonra hepsini yoğurt sosuyla gezdiriyorum. Çabuk salamura kırmızı soğanların tepesi, renk ve bir miktar limon suyu ekler.

Keskin, kremsi ve karamelize, bu, çevrenizdeki herhangi bir bamya şüphesini kazanabilecek bir salata türüdür. Ve eğer değilse, bu sizin için daha fazlasının olacağı anlamına gelir.

Yemek tarifi: Sarımsaklı Yoğurtlu Kömür Bamya Salatası

Takip et New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...