Chowhound 25 Yıllık Yemek Saplantısı, Bilgelik ve Tartışmanın Ardından Kapandı

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
25 yıl önce takıntılı yemek severler için dijital bir buluşma yeri olarak başlayan web sitesi Chowhound’un 21 Mart’ta kapanacağı site Pazartesi günü duyurdu.

“Bu inanılmaz derecede zor karar, siteyi sürekli olarak sürdürmek için gereken yetenek ve kaynaklardaki sınırlamalardan kaynaklanıyor” dedi moderatörleri. Chowhound’un sahibi olan medya şirketi Red Ventures daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Chowhound, 1997’de caz tromboncusu ve günlük işleri lezzetli lezzet arayışını finanse eden yazar Jim Leff ve oldukça sessiz bir ortak olan Bob Okumura tarafından kuruldu.

İlk günlerinde, kimchi, lengua tacos ve lahmacun üzerine tutkulu nutuklar ve amansız tartışmaların yanı sıra New York’taki en iyi barbekü, arepa veya Arnavut börekleri için öneriler bulmak için bir yerdi.

“Chowhound sadece yemek sohbeti değildi, Sunset Park’taki her quesadillayı deneyen aşırılık yanlısı insanlar içindi,” dedi Bay Leff .

90’lar yemek seven New Yorklular için heyecan vericiydi. Küçük bir grup iştahlı yazar, beş ilçenin arka sokaklarında sinsice geziniyor, ağız sulandıran burgoo, satranç turtası ve beyin sandviçlerine övgüler yağdıran Calvin Trillin ve Jane ve Michael Stern gibi ulusal yazarlardan öğrendiklerini her türden restoranlara uyguluyorlardı. (bir St. Louis uzmanlığı) bölgesel Amerikan yemeklerine olan ilgiyi canlandırdı

Bunların arasında, The Village Voice ve sonunda Eater New York’a katılmadan önce “Down the Hatch” adlı bir haber bülteni yazan Robert Sietsema; ve 1995’te kapanmadan önce New York Newsday için mükemmel bir köşe yazısı yazan Sylvia Carter. Bu gruba 1992’nin başlarında katıldım ve The New York Times için 25$ ve Under sütununu başlattım.

Belki de en saplantılısı, 1993’te onunla ilk tanıştığımda, ilginç yazılarla dolu alternatif bir gazete olan New York Press için bir restoran köşesi yazan Bay Leff’ti.

Bay Leff, görünüşe göre, Brooklyn’deki Sunset Park’ta her zaman bir sokak köşesinde görünen bir kadın tarafından pişirilen hayal edilebilecek en harika Fujianese erişte yemeğini buluyordu, ancak yağmur yağmadığı sürece sadece Perşembe günleri. bu durumda Salı günleri öğlen ve 13:00

arasında gelirdi. bağlantı çığlıkları ile. Chowhound, bu iki dünyanın birleşmesiydi, aynı fikirde olan bir toplulukta kendi kanaatlerine dayalı saplantılarını şımartmak için yemek maceraperestlerinin -Bay Leff onları amatör yemek tutkunlarından ayırarak chohowoundlar diye adlandırdığı- mahallelerin uğrak yeriydi.

Jim Leff, Chowhound’un 2006 yılında Los Angeles’ta kurucusu. Kredi… Stephani Diani, The New York Times için

Site, Bay Leff’e geniş ve acil bir forum sağlarken Bay Leff’in en sevdiği restoranların koli bandına takılmış Naugahyde koltukları gibi ucuza yapılmıştı. Ama umursayan bizler için burası, şehrin çok sayıdaki kültürünün -eski Belediye Başkanı David N. Dinkins’in unutulmaz tabiriyle Muhteşem Mozaik’in- nefis ayrıntılarla ortaya çıktığı bir vahaydı.

Tartışmalar hayal gücüne ve doymak bilmeyen bir iştaha ilham verdi. Ben hevesli bir katılımcı değildim. Daha çok bir lurker olarak kalifiye oldum. Restoranda dolaşan bizler için Chowhound, günlük bahşiş servisi gibiydi. Kennedy Uluslararası Havaalanı yakınında telefonsuz bir barbekü mü? Bronx’taki Gun Hill Yolu’ndaki bir pislik dükkanı mı? Flushing’de Erişte? Yoldayım.

Chowhound kısa süre sonra New York’un ötesine geçerek diğer şehirlere yayıldı. Savaşçı insanlar oldukları gibi, düşmanlıklar ve rekabetler filizlendi ve egullet.com (şimdi kapalı) vemouthfulsfood.com gibi kıymık siteler oluştu. Hiçbiri Chowhound’u ilk yıllarında canlandıran sıradan zorlamayı tam olarak yakalayamadı.

Siteyi son derece zor şartlarda çalıştırmaktan bıkmış olan Bay Leff ve Bay Okumura, Chowhound’u 2020 yılında Red Ventures tarafından satın alınan CNET’e 2006 yılında sattı. O zamana kadar internet ve yemek dünyası değişmişti. Önce bloglar ve ardından sosyal medya, herkese Chowhound gibi köy toplanma noktalarını atlamanın yolunu vermişti.

2004’te tam zamanlı olarak şarap hakkında yazmaya başladım ve Chowhoound’u kaybettim. Ama diğerleri yapmadı. Son birkaç gün içinde Twitter, bu olağanüstü sitede doğan ilhamlar, tartışmalar ve dostluklar hakkında hatıralarla doluydu.

Bay Leff’e Chowhound gibi bir siteye artık ihtiyaç olup olmadığını sordum.

“Bugünlerde yemek hakkında sohbet etmek için sayısız yer var ve herkesin bir fikri var, ancak hırsı kısıtlamak ve sınırlı, uzman bir kalabalığı hedeflemek asla ekonomik olarak mümkün olmayacak” dedi. “Fakat bir gün başka bir gerçek inanan, şan veya kar için değil, sadece faydası için ona bir şans verebilir.”

Web sitesi olsun ya da olmasın, Bay Leff hala her zaman yaptığı şeyi yapıyor.

“Yiyecek hakkında yazmadan önce keşifler yapıyordum ve kimsenin umurunda değildi” dedi. “Sonra yazar oldum ve insanlar umursadı. Sonra Chowhoound ve çok umursadılar. Şimdi harika keşifler yapmaya devam ediyorum ve kimsenin umurunda değil. Benim bakış açımdan, hepsi rahat bir düz çizgi oldu. Ben özümde bir korkakım.”

Okumaya devam et...