Çöküş ve oyunun sonu: Ukrayna'ya daha fazla yardım herhangi bir şeye yol açabilir mi?

Adanali

Member
ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile Mariinsky Sarayı'nda buluştu, 20 Şubat 2023. Resim: Beyaz Saray/Kamu malı

1. Çöküş ve oyunun sonu: Ukrayna'ya daha fazla yardım herhangi bir şeye yol açabilir mi?

• Bu yıl 2,5 milyon mermiye ihtiyaç var

• Tek sayfada okuyun
Her şeyden önce mühimmat eksikliği var. Askerler açısından da işler kötü görünüyor. Bazı gerçekçi senaryolar ve gerçekte eksik olan şey. Misafir koltuğu.

Ukrayna'da tam zafer taraftarlarının ana hedeflerini, Biden yönetiminin geçen yılın sonlarında Ukrayna'ya yönelik sunduğu 60 milyar dolarlık ABD askeri yardım paketinin Kongre'den geçmesini sağlamaya çevirdikleri bir sır değil.

Duyuru

Mark Episkopos, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Marymount Üniversitesi'nde tarih profesörüdür.

Destekçiler bu yardımın kritik derecede önemli, hatta varoluşsal olduğunu söylüyor. Peki bu paketin Ukrayna cephesinde gerçekte ne gibi bir etkisi olabilir? Peki genel olarak Ukrayna'ya yardım konusundaki tartışmada asıl tehlikede olan şey nedir?

Peki ya cephane?

Ukrayna, İsrail ve Tayvan için 95 milyar dolarlık daha büyük bir ek paketin parçası olan fonlar arasında, Ukrayna'ya yapılan önceki yardımın ardından Savunma Bakanlığı'nın stoklarını yenilemek için 20 milyar dolar, Ukrayna üzerinden ABD silahları satın almak için yaklaşık 14 milyar dolar, istihbarat ve ordu için 15 milyar dolar yer alıyor. . eğitim desteği ve Ukrayna hükümetine doğrudan bütçe desteği için 8 milyar dolar.

Bu meblağ mutlak anlamda çok büyük olsa da, bu savaştaki güç dengesinin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (AFU) lehine çok daha olumlu olduğu 2022 yılında ABD Kongresi tarafından Ukrayna'ya onaylanan 113 milyar dolarlık yardımla karşılaştırıldığında sönük kalıyor. .

AFU, Ukraynalı yetkililerin “topçu savaşına” dönüştüğünü söylediği savaşta artan asker sıkıntısı ve ciddi mühimmat açığı da dahil olmak üzere bir dizi kritik zorlukla karşı karşıya.

Yardım paketi, Ukrayna'nın artan kurşun açlığını gidermeyi amaçlıyor, ancak paranın doğrudan cephaneye dönüştürülmesi mümkün değil. Ek paket bugün onaylansa bile ABD'nin Ukrayna'ya ne kadar bomba ve ne kadar hızlı gönderebileceği belli değil.

Rusya ile Batı arasındaki dengesizlikler

Kraliyet Birleşik Hizmetler Savunma ve Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü'nün (RUSI) bu yılın başlarında yaptığı tahmine göre, Rusya günde 10.000 top mermisi ateşliyor. Ölçek hakkında bir fikir edinmek için, Şubat 2023'e kadar yıllık Avrupa üretiminin yalnızca 300.000 çekim olduğunu düşünün; bu, kabaca Rusya'nın Ukrayna'da her ay kullandığına eşdeğerdir.

Geçen yıl Estonya'nın yaptığı istihbarat değerlendirmesine göre, 2023'te yaklaşık iki milyon top mermisi ürettiği söylenen Rusya, Batılı ortaklarının üretimini yediye bir oranında geride bıraktı.

Ayrıca okuyun:

Daha fazla göster

daha az göster

Avrupa'nın en üst düzey diplomatı Josep Borrell, Avrupa'nın Ukrayna'yı destekleme yükünü tek başına omuzlayamayacağını belirtti. Ancak siyasi yelpazenin her iki tarafında da siyasi irade açıkça mevcut olsa bile, Washington'un Ukrayna'nın en önemli ihtiyaçlarından bazılarını karşılamakta zorlanabileceğine dair işaretler var.

Aslına bakılırsa, Amerika'nın savunma sanayisini, Ukrayna'nın devasa askeri harcamalarını karşılayacak şekilde yenilemenin acil bir çözümü yok. ABD'li yetkililer, üretimi kademeli olarak ayda 100.000 mermiye çıkarma planlarını açıkladılar, ancak bu hedefe en erken Ekim 2025'e kadar tam olarak ulaşılamayacak.