El Açması Çıtır Börek

Bilgin

Global Mod
Global Mod
El Açması Çıtır Börek Tanımı İçin Malzemeler

Hamuru için;

• 4 su bardağı un
  • 1+çeyrek su bardağı su
  • 1 çay kaşığı tuz
Hamura sürmek için ;

• 125 gram margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
İç harcı için;

• 1 kilo ıspanak
  • 1 büyük uzunluk soğan
  • 200 gram kaşar peyniri (şart degil)
  • Tuz ,kırmızı biber, karabiber
El Açması Çıtır Börek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Böreğin içini ne ile seviyorsanız ona nazaran aşağıdaki üzere hazırlayıp yapabilirsiniz.Tercihi size bırakıyorum. Ben ıspanaklı tercih ettim.
  2. Ispanak ve soğan yemeklik doğrayıp elimizle yoğurup baharatları eklenecek kullanılacak).
  3. Peynirli için; 400 gram peynir, 1 tutam maydanoz, doğranıp peynirle karıştırılıp kullanılacak.
  4. Kıymalı için; 400 gram yağlı kıyma, 1 büyük soğan, kavurduğumuz kıymanın üzerine soğanı ek edip kavurduktan daha sonra ,tuz,karabiber, kırmızı biber eklenip kullanılacak.
  5. Hamuru için ;Yoğurma kabımıza un, tuz ,üzerinede suyumuzu denetimli bir biçimde ekleyip yoğurup dinlendirmeden 6 eşit modüle bölüyoruz.
  6. Merdane sayesinde küçük pasta tabağı büyüklüğünde açıp bir tepsiye koyuyoruz ve üzerine sıvı yağ ve margarin karışımımızdan sürüp süreci yenidenlıyoruz.
  7. Üst üste açıp yağladığımız hamurumuzu 15 dk üzeri örtülü bir biçimde bekletiyoruz.
  8. daha sonrasında bir bir alıp elimizle büyütüyoruz koca bir yufka kadar oluyor neredeyse.
  9. İç harcımızı ince uzun bir biçimde koyduktan daha sonra sarıp hal verdikten daha sonra fırın tepsimize koyuyoruz.
  10. 170 °fırınca üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.
  11. Piştikten daha sonra 10 dakika üzerini bir bezle örtüp dinlendiriyoruz.
Hep yapmak isteyeceğiniz bir tanım olacak hem çok kolay ve lezzetli fazla yapıp pişirmeden dondurucuyada koyabilirsiniz deneyenlere şimdiden afiyet olsun.

El Açması Çıtır Börek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı