Half-Life Server (Sunucu) Nasıl Kurulur?

Hasan

Member
Birinci sefer 1998 yılında ömrümüze giren birinci şahıs nişancı oyunu olan Half-Life, bir epey oyunsevere göre kusursuz bir biçimde işlediği bilim kurgu temasıyla ve yıllar ortasında karşılaştığımız farklı versiyonlarıyla kuşaktan nesile tüm oyuncuları gözdesi haline geldi. Evvelce internet kafede arkadaşlarımızla toplanıp oynadığımız Half-Life oyununu, bugün konutumuzda biraz da yalnız bir biçimde oynuyoruz.

Eski günleri hatırlamak ve arkadaşlarınızla özel bir Half-Life takımı kurarak kıran kırana uğraş etmek için özel bir server yani sunucu kurabilirsiniz. Steam üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz Half-life server kurma sürecinden daha sonra oynamak için tek gereken internet irtibatı olacaktır. Half-Life server nasıl kurulur gelin yakından inceleyelim ve dikkat etmeniz gereken noktaları nazaranlim.

Half-Life server nasıl kurulur?

• Adım #1: Buradan bilgisayarınıza Steam indirin ve konseyimi tamamlayın.
  • Adım #2: Half-Life oyununu başlatın.
  • Adım #3: Start Dedicated Server sayfasını açın.
  • Adım #4: Server ismi belirleyin.
  • Adım #5: Haritayı belirleyin.
  • Adım #6: Ağ seçeneğini Internet olarak belirleyin.
  • Adım #7: Sunucuya dahil olacak oyuncu sayısını belirleyin.
  • Adım #8: UDP Port var iseyılan olarak kalabilir.
  • Adım #9: Dilerseniz server parolası belirleyin.
  • Adım #10: Tüm düzenlemeleri yaptıktan daha sonra Start Server butonu ile sunucuyu başlatın.
  • Adım #11: Half-Life server kurma süreci tamamlandı.
Steam üzerinden Half-Life özel server kurma süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Start Dedicated Server ekranı üzerinden kuracağınız server hakkındaki tüm düzenlemeleri ve özelleştirmeleri yapabilirsiniz. Sunucuyu başlatmadan evvel seçenekleri hakikat olarak belirlemeseniz bile sunucuyu başlattıktan daha sonra bunlar üzerinde düzenleme yapmanız mümkün.

Half-Life server özelleştirme seçenekleri:

• Ana düzenlemeler
  • Server yapılandırması
  • Server istatistikleri
  • Oyuncu düzenlemeleri
  • Server yasakları
  • Server konsolu
Ana düzenlemeler:

Half-Life sunucusunu kurduktan daha sonra şayet suram etabında birtakım yanlış düzenlemeler yaptıysanız bir daha başlatmadan ya da yeni bir server kurmadan bu düzenlemeleri değiştirmeniz mümkün. Sunucu ismine tıkladıktan daha sonra açılan sayfanın Main sekmesi üzerinden sunucu ismini, ağ ayarlarını, haritayı, parolayı ve öteki ana düzenleme seçeneklerini değiştirmeniz mümkün.

Server yapılandırması:

Sunucu ismine tıkladıktan daha sonra açılan sayfanın Configure sekmesi üzerinden mühlet limitini, kazanma limitini, raunt limitini, raunt sayısını, donma müddetini, satın alma mühletini, başlangıç parasını, kamera çeşidini, ses ayarlarını, izleme seçeneklerini, dost ateşini ve oyun ile ilgili öbür seçenekleri düzenleyebilirsiniz.

Server istatistikleri:

Sunucu ismine tıkladıktan daha sonra açılan sayfanın Statistics sekmesi üzerinden oyuncu sayısını, server pingini, geliş pingini, çıkış pingini, sunucunun CPU kullanmasını ve FPS pahasını görüntüleyebilirsiniz. Görüntülediğiniz kıymetlerden şad değilseniz birtakım düzenlemeler yapmanız mümkün.

Oyuncu düzenlemeleri:

Sunucu ismine tıkladıktan daha sonra açılan sayfanın Players sekmesi üzerinden o sırada oyunda bulunan tüm oyuncuları görmeniz ve denetim etmeniz mümkün. Şayet oyun sırasında sorun çıkaran bir oyuncu var ise onu atabilir ve tekrar sizinle birebir sunucuya dahil olmasını engelleyebilirsiniz.

Server yasakları:

Sunucu ismine tıkladıktan daha sonra açılan sayfanın Bans sekmesi üzerinden Players sekmesinde engellediğiniz ve oyundan attığınız oyuncuları bir daha sunucuya dahil etmeniz mümkün. Sunucunuza yeni bir oyuncu eklemek için onun IP adresini ve Steam hesap ismini bilmeniz gerekiyor.

Server konsolu:

Sunucu ismine tıkladıktan daha sonra açılan sayfanın Console sekmesi üzerinden oyuncu hareketlerini görüntüleyebilirsiniz. Görüntülemenin yanı sıra bu sekmeye özel birtakım komutlar girerek süratli süreçler gerçekleştirmeniz mümkün. Birebir sekme üzerinden hem komut girmeniz tıpkı vakitte bu komutları geri almanız mümkün.

• addip komutu ve IP adresi ile bir arada girilen dakika boyunca oyuncu yasaklanır.
  • banid komutu ve Steam kimliği ile bir arada girilen dakika boyunca oyuncu yasaklanır.
  • kick komutu ve Steam kimliği ile birlikte girilen dakika boyunca oyuncu sunucudan atılır.
  • changelevel komutu haritayı değiştirir.
  • dropclient komutu ve kullanıcı kimliği kelam konusu oyuncuyu sunucudan atar.
  • heartbeat komutu, ana sunucuya sinyal gönderir.
  • info komutu ve Steam kimliği kelam konusu oyuncu ayrıntılarını imgeler.
  • kick komutu ile bir arada girilen oyuncu ismi ya da kullanıcı kimliği kelam konusu oyuncuyu sunucudan atar.
  • listid komutu, sunucudaki yasaklı Steam kimliklerini imajlar.
  • listip komutu, sunucudaki yasaklı IP adreslerini imajlar.
  • maps komutu, tüm haritaları listeler.
Half-Life server nasıl kurulur sorusunu yanıtladık ve kurduğunuz sunucuyu nasıl özelleştirebileceğinizden bahsettik. Birinci sefer Half-Life server kuruyorsanız biraz karmaşık görünebilir fakat anlattığımız adımları uygulayarak bu süreci kolay kolay gerçekleştirmeniz mümkün.