J. Kenji López-Alt’ın Yaz Zımbası mı? Izgara Mısırlı Guacamole

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
“Esquimole” kelimesini gördükten sonra düşüncelerim hızla art arda Kolombiya, Bogotá’nın Usaquén semtindeki yeni bir Meksika restoranı olan Hasta la Madre’nin menüsünde: Guacamole ve esquites ‌portmanteau ‌ — mayonezli ızgara mısır, Cotija peyniri‌‌ ve şili tozu — kulağa çok lezzetli geliyor. (Öyleydi.) Her ne kadar guacamole’umu basit bir şekilde tercih etsem de – tartışmalı karışımların ne kadar tartışmalı olabileceğini biliyorum – bu özel kombinasyonun yaz mevsiminin vazgeçilmezi olma potansiyeli var. (O yaptı.)

Eşim ve benim Hasta la Madre’de bulduğumuz tabanlar pürüzsüz ve keskindi; mayonez, avokado ve yoğun kömürleşmiş nişastalı mısır tanelerinden yapılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde aldığımız kremalı Hass avokadoları ve tatlı mısır, Kolombiyalı muadillerinden çok farklı olduğundan, restoran versiyonunu sadece kendi tarifim için çok gevşek bir ilham kaynağı olarak kullanmaya karar verdim.

İlk olarak, biraz doğranmış soğan, kişniş yaprağı ve yumuşak saplar, taze serrano şili ve büyük bir tutam tuzu bir molcajete içinde ıslak bir macun haline getirerek yaptığım temel guacamole ile başladım. (Kolomb öncesi bir Mezoamerikan aleti olan molcajete, bazalttan yapılmış geniş bir havan ve ağır havan tokmağıdır.) Böyle eski bir ekipmanın, mutfak robotu gibi modern bir cihazla karşılaştırıldığında etkinliğini ve verimliliğini sorgulardım, ama sonra onlarca yan yana tat testi yapıldı, lezzet çıkarmadaki üstünlüğü ortadaydı. (Ve bir havan ve havan tokmağının bir mutfak robotundan daha kolay kurulması ve temizlenmesi göz önüne alındığında, genellikle daha hızlı olur.)

Bir molcajete veya granit harç ve havaneli, en iyi dokuyu oluşturduğu için bu yemek için tercih edilen araçtır. Kredi… The New York Times için David Malosh. Yemek Stilisti: Rebecca Jurkevich.

Nedenini anlamak için, bitki hücrelerini, her biri lezzetli, aromatik bileşiklerle dolu bir nakliye konteynerleri yığını olarak düşünün. Bir mutfak robotunun dönen bıçakları, kapları devirmek ve ara sıra bir tanesini açmak için iyidir. Bir havan ve havan tokmağı ise Godzilla’nın saldırması gibidir, ağır ayakları kapları ezer ve üzüm gibi patlatır. Kızım bunu kendi kendine fark etti: Bahçeden otları koklarken, onları elinde kaşımanın veya buruşturmanın aromalarını nasıl yoğunlaştırdığını fark etti.

Molcajete veya granit havan ve havan yok mu? Geçici çözümler var. Doğranmış kişniş, soğan ve şili kaşer tuzu ile bir kaseye atmak ve özsuları ozmoz yoluyla çekilip hücreleri çökene kadar dinlenmelerine izin vermek, malzemeleri doğramayı ve bıçağınızın kenarıyla bir macun haline getirmeyi nispeten kolaylaştırır.

Aromatik macun bittiğinde, tabanların geri kalanı basittir. Karışıma biraz limon suyuyla birlikte birkaç avokadoyu eziyorum (bu aşamada, her zaman birkaç kez tatmayı severim – sadece baharatı ayarlamak için tabii ki), sonra birkaç kulak değerinde yoğun kömürleşmiş meyveyi katlayın. koçanlarından kesip soğumaya bıraktığım ızgara mısır (ızgarada pişirilir, ancak açık alanınız yoksa piliç de çalışır). Son olarak, hem katlanmış hem de üstüne serpilmiş biraz ufalanmış Cotija peyniri ekliyorum ve tabanlara cips ve bir şişe esquite limon aromalı şili tozu olan bir şişe Tajín ile servis ediyorum.

Guacamole tabanına mayonez veya Meksika ekşi kreması eklemeyi kısaca denedim (her ikisi de esquites’te yaygın olarak kullanılan malzemelerdir), ancak Hass avokadolarının kremsiliğinin onları gereksiz kıldığını gördüm.

Guacamole’nizde ızgara mısır ve Cotija düşüncesinden zevk almıyor musunuz? Bu iyi. Guacamole tabanı tek başına lezzetlidir ve kimse sizi mısırı istemediğiniz her yere koymaya zorlayamaz.

Yemek tarifi: Izgara Mısırlı Guacamole

Takip et New York Times Instagram’da Yemek Pişirme , Facebook , Youtube , TikTok ve Pinterest . Tarif önerileri, pişirme ipuçları ve alışveriş tavsiyeleri ile New York Times Cooking’den düzenli güncellemeler alın .

Okumaya devam et...