Kart Oyunu UNO Nasıl Oynanır?

Hasan

Member
Bilhassa pandemi ile birlikte dışarı çıkmak yerine meskende ailemizle ya da arkadaşlarımızla birlikte keyifli vakit geçirmenin değerini anladık. Sohbet muhabbet bir yere kadar, biraz da eğlenelim dediğimiz vakit en yeterli seçenek masa oyunlarıdır. UNO ise masa oyunları içinde en sevilen ve tanınan olanlardan bir tanesi. UNO, iskambil kağıdı ile oynanan oyunlara benziyor lakin biraz daha sıradan.

UNO oynamak için de tıpkı öbür oyunlarda olduğu üzere belli kurallara uymanız gerekiyor. Her oyuncunun alması gereken muhakkak bir kart sayısı, oynama sırası, cezaları ve kendine özel bir puan sistemi var. Güç üzere görünse bile birkaç el oynadıktan daha sonra süratle alışacaksınız. Ailenizle ve arkadaşlarınızla bir arada keyifli vakit geçirebileceğiniz kart oyunu UNO nasıl oynanır adım adım anlattık ve oyun boyunca dikkat etmeniz gereken kurallardan bahsettik.

birinci vakit içinderda, UNO oyunu nedir?

UNO, bir fazlaca masa oyunu üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış bir kart oyunudur. İskambil kağıdına benzeri fakat üzerinde epey daha sıradan renkler, sayılar ve tabirler vardır. Temel kartların yanı sıra kimi özel kartlara sahiptir. UNO oyununun farklı cinsleri ve online oynama uygulamaları da vardır.

UNO nasıl oynanır?

• Adım #1: Kartları karıştırın ve her oyuncuya 7 kart dağıtın.
  • Adım #2: Kalan UNO kartlarını masaya bırakın.
  • Adım #3: Kart destesinin en üzerindeki kartı açın.
  • Adım #4: Oyuna başlamak için ortadakine uygun bir kart atın.
  • Adım #5: Uygun kart yoksa ortadaki desteden bir kart seçin.
  • Adım #6: Özel kartları kullanın.
  • Adım #7: Elinde tek kart kalan oyuncu UNO diye bağırır.
  • Adım #8: Bir oyuncunun tüm kartları bitene kadar devam edilir.
  • Adım #9: Puanlar toplanır ve en yüksek puan alan kazanır.
Adım #1: Kartları karıştırın ve her oyuncuya 7 kart dağıtın:

Tüm kart oyunlarında olduğu üzere UNO oyununda da kartların karıştırılması son derece değerlidir. Kartlar düzgünce karıştırıldıktan daha sonra dağıtıcı tarafınca her oyuncu 7 adet UNO kartı kapalı olarak dağıtılır.

Adım #2: Kalan UNO kartlarını masaya bırakın:

Her oyuncuya 7 kart dağıtıldıktan daha sonra 108 kartlık desteden geriye kalan kartlar kapalı bir biçimde masanın her insanın ulaşabileceği ve gorebileceği noktasına bırakılır.

Adım #3: Kart destesinin en üzerindeki kartı açın:

Ortaya bırakılan UNO destesinin en üzerindeki kart açılır ve her insanın gorebileceği biçimde destenin üstüne açık bir biçimde bırakılır.

Adım #4: Oyuna başlamak için ortadakine uygun bir kart atın:

Dağıtıcının solundaki oyuncu birinci hamleyi yapar ve sıra bu türlü ilerler. Sırası gelen oyuncu, ortadaki karta sayı ya da renk olarak uygun bir kart atar. Örneğin ortada yeşil 8 var ise sırası gelen oyuncunun 8 sayısına sahip ya da yeşil renkte bir kart atması gerekir.

Adım #5: Uygun kart yoksa ortadaki desteden bir kart seçin:

Sırası gelen oyucunun ortadakine uygun bir kart atması beklenir. Oyuncunun elinde uygun bir kart yoksa ortadaki kapalı desteden bir kart çeker. Çektiği kart, ortadaki karta uygunsa çabucak oynayabilir. Değilse kartı kendi destesine ekler ve sıra devam eder.

Adım #6: Özel kartları kullanın:

UNO oyununda standart kartlar haricinde bir de özel kartlar vardır. Wild kartı olan oyuncu, daha sonraki oyunun başlangıç rengini seçer. birliktelik kartı olan oyuncunun yanındaki oyuncu 2 kart çeker. Karşıt kartı, oyunun tarafını değiştirir. Farklı UNO tiplerinde, farklı kartlar ve özellikleri vardır.

Adım #7: Elinde tek kart kalan oyuncu UNO diye bağırır:

Oyun bu türlü devam ederken elinde tek bir kart kalan oyuncunun UNO diye bağırması gerekir. Şayet oyuncu UNO öteki bağırmazsa ceza verilerek 2 kart çekmesi sağlanabilir. Lakin bu durum oyuncuların kendi sonucuna bırakılmıştır.

Adım #8: Bir oyuncunun tüm kartları bitene kadar devam edilir:

UNO oyununun bir elinin tamamlanması için oyunculardan birinin elindeki tüm kartların bitmesi gerekir. Bir oyuncunun elindeki kartlar bitene kadar oyun devam eder.

Adım #9: Puanlar toplanır ve en yüksek puan alan kazanır:

Oyunculardan birinin elindeki kartlar bitince ve el tamamlanınca her insanın kartları sayılır. Her kart, üstündeki sayı kadar puan eder. UNO cinsine bağlı olarak her özel kartın kendine özel bir puanı vardır. Bu puanı, oyun kutusundan çıkan bilgilendirme metninden öğrenebilirsiniz. Toplamda 500 ya da 100 puan oyuncu kazanır.

Tanınan masa oyunlarından biri olan UNO nedir, UNO nasıl oynanır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu eğlenceli kart oyununun birtakım kurallarından bahsettik. Oyunun genel oynanışı bu türlü olsa da özel kartları ve özel kuralları öğrenmek için kesinlikle oyun kutusundan çıkan bilgilendirme metnini okumalısınız.