Kolay Su Böreği (Bülent Börek)

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kolay Su Böreği (Bülent Börek) Tanımı İçin Materyaller

• 15 tane baklavalık yufka
  • 300 gram çeçil peynir
  • 100 gram kaşar peyniri
  • 150 gram tereyağı
Hamur için

• 2 yumurta
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Un
  • Yarım çay bardağı su
Kolay Su Böreği (Bülent Börek) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Hamur için yumurta, su, tuz karıştırın. Un ekleyerek ele yapışmayan bir kıvam elde edin kurabiye hamurundan sert olmalı.
  2. 1 saat dinlendirin. Ve 6 bezeye ayırın. Nişasta ile açın. Ben küçük küçük açtım kolay haşlamak için.
  3. Tencereye 1 yemek kaşığı tuz koyup kaynamaya bırakın.
  4. Tepsiyi erimiş tereyağı ile yağlayın. Baklava yufkasından bir tane serip yağlayın 10 kat olana kadar devam edin her katı yağlıyoruz.
  5. Açtığımız yufkaları kaynayan suda 2 dk haşlayın ve soğuk suda şoklayıp ordan tepsiye dizin, buruşuk diziyoruz.
  6. Hepsi bittikten daha sonra 11. kata peyniri serpiyoruz. tekrar yufka haşlayın ve tepsiye dizin. Tereyağı ile yağlayın kenarlardan taşan hamurları içe katlayıp baklava yufkası koyun yağlayın beş yufkayı her katı yağlayarak tamamlayın.
  7. Üzerini de yağlayıp dilimleyin. 180 derece fırında altı üstü kızarana kadar pişirin afiyet olsun.
Not: Ben beyaz peynir ve kaşar peyniri kullandım. Birde asıl pişme tekniği ocak üzerinde en kısık ateşte çevire çevire ben fırında pişirdim dilerseniz ocak üzerinde pişirebilirsiniz.

Kolay Su Böreği (Bülent Börek) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı