Öğretmen eksikliğine karşı daha fazla tükenmişliğe cesaret edebilir misiniz?

Adanali

Member
İyi çalışma koşulları yoluyla öğretmenlik mesleğini daha cazip hale getirme yaklaşımı şu anda çok az ilgi görmektedir. Simge görüntüsü: Pixaby’de steveriot1 (kamu malı)

Eğitim bakanları öğretmen açığını fazla mesai, daha büyük sınıflar ve akıl sağlığı teklifleriyle kapatmak istiyor. Sendikalar ve eğitim dernekleri şokta.

Yaygın öğretmen açığı nasıl kontrol altında tutulur? Oldukça basit: eksikliği şiddetlendirerek. saçmalık? Kabul ediyorum. Ancak 16 Alman Länder’in eğitim bakanları sorunla bu şekilde başa çıkıyor veya teslim oluyor. Eğitimciler, Daha Büyük Sınıflar, Uzaktan ve Hibrit Eğitim, İşe Alım Değiştirenler ve Emekliler, Ön Cephe Öğrenci Öğretmenler için Harika. Geçen Cuma günü Milli Eğitim Bakanları Konferansı’nın (KMK) bir danışma komitesi tarafından sunulan olağanüstü hal kavramının öğrettiği bir şey varsa, o da siyasetin son ayağı olduğudur.

Sonuç olarak, sendikalar ve eğitim dernekleri, Daimi Bilimsel Komisyonun (SWK) sözde tavsiyelerine öfkeyle tepki gösterdi. Eğitim ve Öğretim Derneği (VBE) bir ‘eğitim politikası açıklama yemininden’ söz etti. “Öğretmenlik mesleğini başarılı bir şekilde ilerletmek için kötüleşen çalışma koşullarının kullanılması kesinlikle saçma.”

Artık yarı zamanlı yok

Eğitim ve Bilim Birliği (GEW) için önlemler bir “iktidarsızlık ifadesidir”. Sefalet “dramatik ve sistemik bir başarısızlığın kanıtı”. Muhafazakar Alman Öğretmenler Derneği (DL), iş yükündeki artışın “kesinlikle verimsiz olduğuna, çünkü bu, daha fazla meslektaşın hastalık nedeniyle erken emekli olmasına ve uzun vadede iş profilini daha da az çekici hale getirmesine” yol açacağına inanıyor.

Anahtar kelime: yarı zamanlı. Almanya’daki öğretmenlerin neredeyse yarısı azaltılmış saatlerde çalışıyor. Kulağa “güzel Lenz” gibi gelen şeyin, bilinen nedenlere ek olarak, her şeyden önce, tam bir yükün derslerle bitmediği, ancak önemli miktarda ev ödevi – hazırlık ve takip çalışması, test tasarımı ve işçi sınıfı, düzeltmeler – içerdiği gerçeği vardır.

GEW Sachsen tarafından Ekim 2022’de yapılan bir araştırmaya göre, Saksonya’daki tam zamanlı çalışanların üçte biri haftada 48 saatten fazla çalışırken 40 saat ücret alıyor. Uzun tatil dönemleri aşırı yükün bir kısmını dengeleyebilir, ancak tükenmişlik tatile kadar beklemez.

Ancak SWK, yarı zamanlı düzenleme kısıtlamasında “en büyük istihdam rezervini” belirlemiştir. Komite, ilgili herkesin “çalışma saatlerindeki ılımlı bir artışın bile” “önemli etkileri” olduğunu ve “yalnızca kesin olarak tanımlanmış nedenler varsa” yüzde 50’nin altına düşürülmesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca, “erken” modele dayalı olarak “zorunlu eğitimde geçici bir artış olasılığını” incelemek istiyorlar. Bu, ek hizmetlerin gelecekte daha az saatle telafi edileceğini belirtir. Ancak, devam eden öğretmen eksikliği “bunu zorlaştıracak (…), bu nedenle mali tazminat daha gerçekçi görünüyor”.

Kıymetli hesap intikamını alıyor

Darboğazların boyutu için farklı rakamlar var. KMK, 2025 yılına kadar yaklaşık 25.000 ve 2030 yılına kadar 31.000 öğretmen açığı olacağını tahmin ediyor. Ancak, eğitim bakanları tahminlerini defalarca yanlış anladılar, bu yüzden durum daha da kötüye gidebilir. GEW ayrıca, örneğin üniversitelerdeki eğitim gereksinimlerinin büyük ölçüde hafife alınmasına yol açan “hassas hesaplamalardan” şikayet etti.

Ancak siyasi başarısızlık çok daha ileri gidiyor. Felaketin nedeni, kusurlu federal planlama ve kontrolün uğursuz bir karışımı ile kemer sıkma, vatandaşlıktan çıkarma ve özelleştirme diktalarıyla karakterize edilen bir eğitim politikasıdır. En az yirmi yıldır, eğitimcilere olan ihtiyaç, çocukların çıkarları için gerçekten bilimsel olarak en iyi olan şeyle ölçülmedi.

Bunun yerine boyut, sosyal, politik ve hepsinden önemlisi bütçesel ihtiyaçlara göre keyfi olarak ayarlanmıştır. Aynı zamanda, yeni ve iyi niyetli eğitim reformları tekrar tekrar uygulamaya kondu – kaynaştırma, tam zamanlı bakım, sosyal olarak dezavantajlı çocuklara destek – ancak gerekli insan kaynakları olmadan, bunlar sadece başarısızlığa mahkum olmakla kalmıyor, aynı zamanda pedagojik temel iş daha da imkansız.

Tüm bunlara, “tembel ve fazla maaş alan” öğretmenlere karşı korkunç kampanyalar eşlik ederek, mesleği kesinlikle değersizleştirdi, bu yüzden bugün kariyer yapan çok az genç var. Bununla birlikte, yine “ekonomik nedenlerle” kronik olarak yetersiz finanse edilen üniversitelerde on binlerce boş kontenjan vardır.

Daha da kötüsü, okul yenileme birikimi şu anda 45 milyar Euro’dur. “Almanya Eğitim Cumhuriyeti”nde (eski Şansölye Angela Merkel, CDU) kırık tuvaletler, harap cepheler ve çatıları hasar görmüş spor salonları, tıpkı derslerin sürekli olarak iptal edilmesi gibi, günlük okul hayatının bir parçasıdır.

Büyük sınıflar, büyük yük

KMK’ninkinden daha gerçekçi araştırmalar, 2025’e kadar yaklaşık 40.000, 2030’a kadar yaklaşık 85.000 ve hatta 2035’e kadar 156.000’e kadar kayıp öğretmen tespit etti. SWK’ya göre Kuzey Ren-Vestfalya için ayrıntılı tahminler mevcuttur. Orada, 2030/31 öğretim yılında matematik öğretmenlerine yönelik talebin yüzde 37,2, kimyada yüzde 26, fizikte yüzde 18,1 ve bilgisayar bilimlerinde yüzde 4,6 ile karşılanabileceği belirtiliyor. Buna 200.000’den fazla Ukraynalı mülteci çocuk dahil değil.

Politikacılar Ukrayna’daki savaşı öngöremediler. Ancak, sorumlular çok iyi biliyorlardı ki, büyük bir emeklilik dalgası okullara doğru ilerliyor ve düşük nüfuslu kesim üniversitelere olan akını azaltıyordu. En azından şimdi her şey daha net: SWK bilim adamlarına göre sorun “büyük olasılıkla önümüzdeki 20 yıl boyunca devam edecek”. Şimdiye kadar KMK, 2035 yılından itibaren bir gevşeme varsaymıştı.

Her şeyden önce, SWK’nın daha büyük sınıflar yaratma tarifi ciddi eleştirilere maruz kaldı. Buna göre “öncelikle tanımlanan azami limitler tüketilmelidir”. Diğer önlemler tüketilir tüketilmez, “ortaokuldaki maksimum ders sayısında geçici bir artış göz ardı edilemez”. Gerekçe inandırıcı değil. Araştırmalar, “sınıf büyüklüğünün öğrenci başarısı üzerindeki etkilerinin oldukça küçük olduğunu” gösteriyor. Komite ayrıca “öğretmenlerin kalabalık sınıfları bir yük olarak algıladığının” da farkındadır.

Eğitimciler dikkat!

“Farkındalık eğitimi” ve “meditasyon, nefes alma ve görselleştirme egzersizleri” gibi “daha fazla sağlığın teşviki ve geliştirilmesi teklifleri” buna çare olmalıdır. İnternet tabanlı (bilişsel) davranış odaklı stratejiler taşıyan ve işten, endişe verici düşüncelerden uzaklaşma becerisi üzerinde orta-büyük ve uzun süreli olumlu etkilere yol açan e-akıl sağlığı teklifleri de (…) umut vericidir. , depresyon ve uyku bozuklukları.

GEW Ulusal Başkanı Maike Finnern, “Bu tamamen bir aldatmaca” dedi. “Öğretmen açığı nedeniyle aşırı yük ve aşırı yük nedeniyle öğretmen açığı” şeklinde insanları mesleği terk etmeye sevk edecek bir sarmal tehdidi var dedi. “Politikacılar, öğretmenler ve nihayetinde çocuklar, gençler ve ebeveynler pahasına dramatik öğretmen eksikliğini fark etme hatasına düşmemeli.”

Yıllardır ne oluyorsa aynı şekilde devam etmelidir. SWK uzmanlarına göre, öğrencilerden daha fazla “öz düzenleme becerisi” gerekiyor. “Hibrit öğretim formatları” ve “kendi kendine öğrenme sürelerini artıracak önlemler” genişletilmelidir. Evlat her şeyi pandemide öğrendi ya da öğrenmedi.
(Ralf Würzbacher)