Okullarda yeni norm olarak savaş hazırlığı: “Bundeswehr ile rahat ilişki”

Adanali

Member
Paraşütçüler bir tatbikat sırasında. Resim (2012'den): Biz. Sert. Almanya. Flickr / CC BY-ND 2.0 Yasası

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger'ın eğitim için yeni yürüyüş emirleri var. Sınıfta daha fazla üniforma, düşüncede bir değişikliği teşvik etmelidir. Yorum.

Bundeswehr Genel Müfettişi Carsten Breuer Şubat ayı başında yaptığı açıklamada, Almanya'nın “savaşa hazır olmak” için yaklaşık beş yılı kaldığını söyledi. Bundeswehr'den bahsediyordu ama sadece değil.

Duyuru

Eğitimli eğitimci, askeri hünerin sadece kendini savunmaya hazır olmanın ötesinde bir anlam ifade ettiğini, aynı zamanda zihniyet değişikliğiyle de ilgili olduğunu açıkladı.

Breuer, savaş yeteneğinin savunma yeteneğinden “çok daha fazlası” anlamına geldiğini söyledi. “Personel ve malzeme mevcudiyetinin yanı sıra, aynı zamanda geçirmemiz gereken zihniyet değişikliğiyle de ilgili.” İhtiyaç duyulan şey, “hem toplumda hem de her şeyden önce Bundeswehr'de bir düşünce değişikliğidir”.

Rus tehdidi karşısında savaşa hazırız

Breuer'in şu anda belirttiği gibi beş ila sekiz yıl içinde gerçekleşmesi gereken “alternatifsiz füze savunması”nın yanı sıra, Rusya'nın bu süre içinde NATO ülkelerine karşı savaş açabilecek kapasitede olması nedeniyle nükleer silah sistemlerinin de oluşturulması gerekiyor. Bir savaşın devam ediyor olmasının toplumsal temeli göz önüne alındığında, başmüfettişin çağrısı bu şekilde yorumlanabilir.

Langenscheidt, “kriegstüchtig” kelimesini İngilizce'de “savaşa uygun” veya “savaşa hazır” olarak tercüme ediyor. Fransızca için popüler sözlük düzeltilmelidir: “Savaşa layık” kelimesinin çevirisi eksik”.

Bunun nedeni Almanca “tüchtig” kelimesinin başka bir dile çevrilmesi zor olanlardan biri olmasından kaynaklanıyor olabilir. Hatta şöyle denebilir: Burada bir Alman tuhaflığı var.

Özellikle Almanca: korku

“Savaş kabiliyetinden” bahseden herkes, Almanya'ya özel bir huniden geçmek zorundadır. Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger (FDP) kısa süre önce iş felaketlere hazırlanırken bunu keşfetti. Dedi ki:

Diğer ülkelerde -birkaç yıl Britanya'da yaşadım- insanlar konuya çok daha doğal yaklaşıyorlar. Orada afet yardım tatbikatları okullarda günlük yaşamın bir parçası. Bundan öğrenebiliriz.

Bettina Stark-Watzinger (FDP)
Bu şu cümleye dönüştü: “Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger okullarda sivil koruma tatbikatları yapılması lehinde konuştu.” (MDR). Başlıkta endişeler korkuyla birlikte devam ediyor: Okullarda sivil koruma gereksiz korkulara neden oluyor mu, değil mi?

Ama aslında çok da büyütülecek bir şey değildi.

“Savaşa hazırlanın”

Stark-Watzinger'ın “savaşmaya” olan bağlılığı çok daha fazla huzursuzluğa neden oldu. Die Welt, federal eğitim bakanının diğer açıklamalarını “öğrencileri savaş olasılığına hazırlamalıyız” diye özetledi.

Okulları “Bundeswehr'le rahat bir ilişki” geliştirmeye çağırdı. “Gençlik görevlilerinin okullara gelip Bundeswehr'in güvenliğimiz için neler yaptığını bildirmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum.”

Deutschlandfunk
Bu konuda herhangi bir çekinceyi anlamadığını ekliyor Deutschlandfunk.

Okullarda daha fazla tekdüzelik, Stark-Watzinger beyanının pratik tercümesidir. Bu ne anlama geliyor? Yurttaşlık derslerinden daha tek tip düşünme mi? özel Alman hunisinde işaret edilen soru bu olacaktır. Öğrencilerimizin buna ihtiyacı var mı?

Gençlik liderlerinin okullarda verdiği dersler

THE Güney Alman gazetesi Federal Eğitim Bakanı'nın açıklamalarından haftalar önce okullar ve Bundeswehr hakkında rapor hazırlamıştı. When the Soldier Stands of the Class başlıklı makale, gençlik görevlileri tarafından okullarda verilen ders sayısının, koronavirüs salgını haricinde önemli ölçüde arttığını bildiriyor:

“2013'te yaklaşık 3.000 konferanstan 2022'de yaklaşık 4.300'e çıktı. Bundeswehr'e göre, bu şekilde elde edilen katılımcı sayısı 90.000'den 113.000'e çıktı.”

CDU savunma siyasetçilerinin, Bundeswehr'i daha çekici kılmak amacıyla gençlik görevlilerinin 9. yıldan itibaren zorunlu ziyaretler yapmasını isteyen konsept belgeleri var. Ordunun asker sıkıntısı var.

Daha fazla iletişim noktası

“Bundeswehr daha görünür hale gelmeli, toplumla, ideal olarak okul öğrencileriyle daha fazla temas noktasına sahip olmalı” diyor “tekrar tekrar” sözlerini duyduğumuz SZ. Açıklama, Savunma Bakanlığı sözcüsünün gazeteye aktardığına göre, Bundeswehr'in başvuru fırsatlarıyla ilgilenen ve “okullara erişimle de ilgilenen” “Personel Görev Gücü”nün bir parçası olarak geliyor.

Reklam mı?

Gençlik görevlileri okullarda Bundeswehr'in reklamını yapmıyor, anlaşmalarda ve pratikte söyleniyor mu? Bu halkla ilişkilerdir (dolayısıyla reklamcılık mı?). Sadece güvenlik politikası tartışılıyor. THE SZ bir öğrenci ve bir gençlik lideriyle yapılan görüşmeden bir alıntı aktarıyor:

Bartels dersinde savunma seferberliğinin Almanya için ne anlama geleceğini anlatırken bir öğrenci araya girdi: “Şimdi anlıyorum ki, çekilmekten ölmek istemeseler bile insanların savaşa gitmesinden yanasınız.”

Bartels şöyle yanıtlıyor: “Savunma durumunda kişinin silahlı kuvvetlerini güçlendirme fırsatına sahip olması elbette mantıklı.” İlk aşamada muhtemelen gönüllüler işe alınacak.

“Peki Almanya'yı savunmak için yeterli sayıda gönüllü olacağını düşünüyor musunuz?” öğrenci devam ediyor.

Bartels “Evet, öyle düşünüyorum” diyor.

Öğrenci şüpheci görünüyor.

SZ
Gençlik memuru daha önce zorunlu askerlik hizmetinin askıya alınmasının “o zamanlar çok akıllıca olup olmadığının” sorulması gerektiğini söylemişti. Ama bu sadece onun kişisel görüşü.

Acil durumlar nasıl tartışılır

Bir gençlik subayının okul görünümü gerçekliğinden alınan bu alıntıda açıkça ortaya çıkan şey, Bettina Stark-Watzinger'in öğrenciler ile Bundeswehr arasında teşvik etmek istediği “kolay ilişkinin” elbette tanıtımdan bağımsız olmadığıdır. Bundeswehr'in öğrencilerinin gerçekliğine yaklaşması ve savaşın zorluklarını ortadan kaldıracak düzeye ulaşması gerekiyor.

Yaşam ve ölüm, yani “insanlar ölmek istemeseler bile savaşa giderler” sorulduğunda ordu temsilcisi “elbette mantıklı” yanıtını verdi. “Savunma durumunda silahlı kuvvetleri güçlendirme olanağına sahip olun.”

İyi huylu. Çok basit? Acil durumla karşı karşıya kalan genç Ukraynalılara böyle bir tepkiye nasıl tepki verecekleri sorulmalı.

Okullar çocuklara sadece eleştirel düşünmeyi öğretmemeli, aynı zamanda onları teşvik etmeli, bunun nasıl yapılacağını öğretmeli ve pratik yapmalıdır. Bu aynı zamanda yurttaşlık eğitiminin de idealidir.

Bundeswehr subayları düşman imajıyla nasıl başa çıkıyorlar, okullarda çatışmaların doğuşu ve düşman imajı hakkında ne öğretiyorlar, savaş hakkında ne öğretiyorlar? Bahsedilen buna benzer resmi yanıtlardan sonra akla gelen bir sorudur.

Alman tartışmasının alanı

Özellikle Almanya'da. Savaşın ve savaş hazırlıklarının ne anlama gelebileceği konusunda özel bir algı var. Bu aynı zamanda Harald Welzer'in dediği gibi korku duygusunda da görülebilir. Savaş kabiliyetine ilişkin tartışmaların fazla tek boyutlu olduğuna inanıyor ve şu uyarıda bulunuyor:

Yeniden silahlanma ve askeri kapasite talebi onlarca yıldır modası geçmiş görünen bir tutuma tekabül ediyor.

Sosyal psikoloğun bu süreci “Değişen Temel Çizgi” olarak adlandırdığı şey, “algı ve yorumda gözlemlenmeyen değişiklik”, sosyal olarak kabul edilen normallikte kademeli bir değişiklik.

Welzer, örneğin Weimar Cumhuriyeti toplumundaki temel çizgi değişimi olgusunu incelediğini açıklıyor. Sosyologa göre çok kısa sürede burjuva toplumundan dışlayıcı topluma geçtik.

BR, 1 Mart 2024
Bettina Stark-Watzinger ayrıca üniversitelerin askeri araştırmalara açılması lehinde konuştu. Kendisi artık bazı üniversitelerin “askeri araştırmaları engellemeye yönelik” hukuki bir maddeye sahip olmasının mantıklı olduğuna inanmıyor.

Bu, ulusal güvenlik çıkarlarına ve askerlerin korunmasına “artık adalet sağlamamaktadır”.