Oyunun kurallarını değiştiren: Yeşil kapitalizm mümkün mü?

Adanali

Member
Siyaset bilimci Ulrich Brand rahatsız edici mesajlar veriyor. Arşiv görseli: Heinrich Böll Vakfı / CC-BY-SA-2.0

Çoklu krizlerde alternatifler sorunu ortaya çıkar. Büyüme sürdürülebilir mi yoksa bir yanılsama mı? Ulrich Brand ile Söyleşi (1. Bölüm)

Ulrich Brand ve Markus Wissen, yeni kitapları “Sınırda Kapitalizm”de insanlığın küresel krizde nasıl devam edebileceğine dair üç senaryoyu özetliyor: yeşil ve reforme edilmiş bir kapitalizm, otoriter yapılar yoluyla istikrar veya yeni bir dayanışma perspektifi ve – muhtemelen zorlu çatışmalarda baskın çıkarlarla: uygulayın.

Duyuru

Ancak ikincisi, Trump'tan Bolsonaro'ya ve Putin'e kadar yeşil kapitalizmin ve otoriter yöneticilerin açıkça bel bağladığı, iyi bilinen emperyal sömürü içinde var olamaz. Ulrich markası konuştum Telepolis yeşil illüzyonlar, otoriter geri çekilme girişimleri ve olası alternatifler üzerine.

Kitabınızın başlığı “Sınırda Kapitalizm” oldukça kavgacı görünüyor. Markus Wissen'le birlikte yürüttüğünüz son kitap projeniz “İmparatorluğun Yaşam Biçimleri”nden bu yana radikalleştiniz mi?

Marka Ulrich: 2017 kitabımızda esas olarak “imparatorluk yaşam tarzı” kavramını geliştirdik. Bu terimi, toplumlarımızda ve küresel ölçekte doğa ve emeğin eşit olmayan şekilde tahsis edilmesine dayanan üretim ve tüketim kalıplarını tanımlamak için kullanıyoruz.

Küresel Kuzey'deki toplumların ve Küresel Güney'in orta ve üst sınıflarının günlük yaşamlarını şekillendiriyorlar ve yüksek sosyal ve ekolojik maliyetlere neden oluyorlar.

Kurumsal stratejiler bireysel tüketimden daha güçlüdür

Emperyal yaşam tarzı, yalnızca bireysel tüketim tercihleri meselesi değil, köklü bir yapı ve küresel yaşam koşuludur. Tarihsel olarak büyümüştür ve temel olarak kar odaklı kurumsal stratejiler ve güçlü politikalar tarafından yönlendirilmektedir ve üretim birimleri, dağıtım kanalları, yollar ve havalimanları gibi altyapılara dayanmaktadır.

Ayrıca okuyun:

Daha fazla göster

daha az göster

O zamanlar bu terimi geliştirirken, yeni kitapta zamanın teşhisini koyuyoruz. İnsanların günlük (çalışma) yaşamlarında somut olarak yaşananların teşhisini gerçekleştiriyoruz. Yeni kitapta, ekolojik zorluklara ve özellikle de iklim krizine etkili bir şekilde çözüm bulma konusunda aslında yedi yıl öncesine göre daha şüpheciyiz.

Öncelikle “Yeşil Kapitalizm” var mı, yoksa başlı başına bir çelişki mi? Yani uzun çalışma döngülerine sahip sürdürülebilir ürünlerle ya da doğaya kaynak tasarrufu sağlayan yaklaşımla para kazanmak mümkün mü, yoksa bu her zaman sübvansiyonlara bağlı değil mi?

Marka Ulrich: Birçok siyasi, ekonomik ve sosyal aktörün üretim ve yaşam tarzımızı karbondan arındırmasının giderek daha önemli hale geldiğini savunuyoruz. İklim krizi birincil öneme sahip sosyo-politik bir konudur. Devlet siyaseti ve şirketler baskı altında. Yenilenebilir enerjinin üretim ve tüketimindeki artışı, elektrikli arabaları veya gelecekteki hidrojenle çelik üretme girişimlerini düşünelim.

Sonsuz ekonomik büyüme: “yeşil” hedeflere ulaşma şansı yok.

Sıklıkla “yeşil ekonomi” veya “yeşil büyüme”den bahsediyoruz. Ancak bu, kapitalist güç ve zenginlik ilişkileri çerçevesinde ve kapitalist yayılma ve rekabet mantığı içinde kalır. Sömürünün küresel koşulları sorgulanmıyor ancak sömürgecilik yeşil unsurlarla bütünleşiyor.

Bu, “yeşil” hedeflere ulaşılamadığı anlamına gelir. Ve görüyoruz ki, şu ana kadar dünya genelinde fosil enerji üretimi ve sanayisinde bir artış, aynı zamanda yenilenebilir enerji ve “yeşil” teknolojide de bir artış var. Çünkü büyümenin mantığı sorgulanmıyor.

Kâr mantığının yapısal körlüğü şüphesiz içler acısı ancak tüketim tarafına baktığımızda Küresel Kuzey'deki yaşam tarzlarının kapitalizmle ne kadar yakından bağlantılı olduğunu belirtmek gerekiyor. Dayanışmaya dayalı bir gelecek ve uçak yolculuğu ve araba sahibi olmadan daha iyi bir yaşam nasıl inandırıcı bir şekilde aktarılabilir?

Ulrich markası: Durum gerçekten de budur ve bizim temel argümanımız da budur. Kapitalist büyüme makinesi, özellikle küresel kuzeyde ve aynı zamanda küresel güneyde pek çok insana iyi çalışma ve gelir koşulları sunuyor. Diğerleri için emperyal yaşam tarzı, daha iyi bir geleceğin az çok çekici bir vaadi.

Piyasa ekonomisi: yoksulluk vs rekabet ve sürekli stres

Her şeyden önce çoğu insan bunu alternatiflerin eksikliği olarak algılıyor. Ancak unutmamalıyız ki, bu ülkede ve hatta dünyanın diğer bölgelerinde güvencesizlik ve yoksulluk, sürekli stres ve rekabetin neden olduğu koşullar nedeniyle yaşanan acılar ve çok daha fazlası hüküm sürüyor. Ve hızla yaşamın biyofiziksel temelini mahvediyoruz.

Alternatifler sorusuna gelince: Sürdürülebilirlikten bahsederken sıklıkla öne sürüldüğü gibi, öncelikli olarak bireysel tüketim kararlarıyla ilgili değil. Güçlü fosil çıkarlarına karşı dayanışmaya dayalı bir yaşam tarzı için toplumsal olarak iyi yaşam koşulları yaratmak gerekiyor.

“Dönüşüm sosyal ve ekolojik olmalı”

Kırsal kesimde cazip toplu taksiler de dahil olmak üzere iyi gelişmiş bir toplu taşıma ağı, büyük ölçüde mevsimlik, organik ve bölgesel tarım. Ama aynı zamanda inandırıcı da olması gerekiyor ve bu da özel jetlerin ve giderek daha büyük arabaların var olmadığı gerçeğiyle başlıyor. Dönüşüm sosyal ve ekolojik olmalıdır.

Tüketme arzusunun yanı sıra ihtiyaç da var: Birçoğu kendilerini bir tür “borç esareti” içinde buluyor. Şimdi bilim ortaya çıkıyor ve diyor ki: Kötü yaşadın! Bir ev inşa etmenin ve SUV için para ödemenin mali yükü gereksizdi çünkü bu yaşam tarzı için kaynak yok. Çelişki kaçınılmaz değil mi?

Ulrich markası: Böyle bir bilim mevcut değildir. Ekonominin büyük bir kısmı hala her ne pahasına olursa olsun büyümeyi ve rekabetçiliği vaaz ediyor ve insanların ve doğanın sömürülmesini sorgulamıyor.

“Daha fazla evin ve SUV’un olması mümkün değil”

Benim siyaset bilimi alanımda, daha geniş sosyal gelişmelerin gözlemlenmesi neredeyse hiçbir rol oynamıyor ve ekolojik kriz, genellikle çevre politikaları anlamında bir “siyasi alan” olarak yalnızca marjinal olarak ele alınıyor. Ancak sorunların boyutunu fark eden bilimsel görüşler ve hatta sosyal bilimler ve beşeri bilimlerin bazı bölümleri var.

Giderek daha fazla sayıda ev ve SUV kesinlikle mümkün değil ve bir şeylerin değişmesi gerektiğine dair politik ve toplumsal farkındalığa ihtiyacımız var. Daha sonra da yeterli politikalar geliştirmemiz gerekiyor.

Yeniden yapılanmanın en zayıfların pahasına gerçekleşmemesi önemlidir. Ve yine sorunuza geliyoruz: “Borç esareti” arzu edilen bir durum mudur, yoksa bankalar ve şirketler tarafından görünüşte çekici bir yaşam olarak bize empoze edilmiyor mu?

Otoriter tepkiler vermeye çalışan sağdan gelen tehlike, Avusturya'da Ulusal Konsey seçim kampanyasının başlangıcında açıkça ortaya çıkıyor. FPÖ'nün ana adayı Herbert Kickl, eğer bu toplum bir şansa sahip olmak istiyorsa ona oy vermesi gerektiğini söylüyor. Kendisini bir nevi iklim karşıtı haçlı seferinin içinde görüyor. Buna karşı geniş bir ittifak öne çıkmalı. Yeşil kapitalizme yönelik eleştirilerinizle tüm bunları tehlikeye mi atıyorsunuz?

Ulrich markası: Öncelikle ekonominin karbondan arındırılmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz. Ancak bu devam etmeli, elektrikli arabalar ve artan dijitalleşme çözüm değil. Ve diyelim ki yeşil kapitalizmin hakim stratejileri ne yazık ki pek çok insanın hissettiği eşitsizliğe çözüm getirmiyor.

Neden en zayıflar için iş kaybı ve fiyatlardaki artış?

Zenginler, zenginler ve hiper-zenginler eskisi gibi devam ederken neden şimdi en zayıflar işlerini kaybedsin, daha yüksek fiyatları kabul etsin ve güvencesiz yaşam koşullarına mecbur kalsın?

Otoriter sağın başlangıç noktası budur: “Bize oy verin, biz de özellikle göçü azaltarak mevcut yaşam koşullarınızı garanti altına alalım.” Bu yanlış bir vaat çünkü aşırı sağ genellikle eşitsizlikle mücadele etmiyor.

Kendisine oy verenleri küçümseyen otoriter bir popülizmdir. Ancak merkez ve sol partiler güç ve dağıtım konularını inandırıcı bir şekilde ele almaya cesaret edemedikleri sürece FPÖ'nün “zirvedekilere” sövüp sayması kolay olmaya devam edecek.

Ulrich Brand ve Markus Wissen'in “Sınırda Kapitalizm” adlı eseri Oekom-Verlag tarafından yayımlandı.

Önerilen editoryal içerik

Onayınız üzerine harici bir kitap önerisi (Amazon Bağlı Kuruluşları) buraya yüklenecektir.

Kitap önerilerini her zaman yükle

Kitap önerisini şimdi indirin