Patatesli Balon Çörekler (Videolu)

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Patatesli Balon Çörekler Tanımı İçin Gereçler

• 1,5 su bardağı ılık su
  • 4-4,5 su bardağı un
  • 10 gram instant maya
  • 1 silme yemek kaşığı şeker
  • 1 silme yemek kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
İç harcı için;

• 1 kg haşlanmış patates
Salçalı harç için;

• Haşlanmış patates
  • 1 tatlı kaşığı salça
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber
  • Kırmızı biber
Peynirli harç için:

• Patates
  • 1 çay bardağı lor peyniri
  • Tuz
  • Karabiber
  • Yeşil soğan
  • Maydanoz
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
Üzeri için;

• Yumurta
  • Susam
Patatesli Balon Çörekler Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Suyu, şekeri ve mayayı yoğurma kabına alıp karıştıralım üzerine yağı, tuzu ekleyelim bir taraftan karıştırmaya devam edip öteki taraftan azar azar un eği yapalım.
  2. Hamur karıştırılmayacak kıvama geldiğinde statüleri çıkartıp elimizde yumuşak bir hamur yoğuralım. Hazır olan hamurun üzerini kapatıp 45- 60 dakika mayalanmasını bekleyelim.
  3. Hamur mayalanırken 1 adet yemeklik doğranmış soğanı az yağda pembeleşinceye kadar kavuralım daha sonra üzerine salça ekleyip, kokusu çıkana kadar kavurmaya devam edelim.
  4. Son olarak haşladığımız patatesin yarısını ve baharatları ekleyip patates eziciyle ezelim. Hazır olan iç harcımızı soğumaya bırakalım.
  5. çabucak sonrasında geriye kalan patatesi bir kaseye alıp üzerine yağı, tuzu, karabiberi, peyniri, maydanozu ve soğanı ekleyip ezelim. Kıvam aldığında hazır olmuştur.
  6. İsteğe bağlı tek bir iç harcı hazırlaya bilirsiniz damak zevkinize uyarlamanızı tavsiye ediyorum ????
  7. Hamurumuzun mayası geldikten daha sonra yumurta büyüklüğünde bezeler yapalım. Ben 11 beze elde etmiştim. Hazır olan bezeleri elimizle genişletip, üzerlerine birer dolu yemek kaşığı iç harcı koyup hamuru kapatalım ve bekletmeden zıt çevirelim.
  8. Son olarak hamurları elimizle açalım. Çok fazla açmayın ki, yırtılmasınlar. Açtığımız hamurları fırın tepsisine alıp üzerlerine çırpılmış yumurta sürelim ve susam serpiştirelim.
  9. Hazır ettikten daha sonra 180 derece fırında üzerleri ve altı kızarana kadar pişirelim. Sıcak ve ya soğuk servis edebilirsiniz. Deneyecek olanlara afiyet olsun ???? daha fazla tanım için sayfamı ziyaret edebilirsiniz ????
Patatesli Balon Çörekler Tanımı Fotoğraflı Yapılışı