Peynirli Su Böreği

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Peynirli Su Böreği Tanımı İçin Malzemeler

Hamur için;

• 6 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 3,5 su bardağı un
İç materyal için;

• 250 gram beyaz peynir
  • 250 gram kaşar
Arasına sürmek için;

• 125 gram tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket baklavalık yufka
Peynirli Su Böreği Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Önce yumurtalarımızı yoğurma kabına alıp tuzla bir arada düzgünce çırpalım,ondan sonrasında unu ek edip hamuru yoğuralım hamur yumuşak hatta yavaşça ele yapışan bir hamur olacak biçimde yapalım ve üzerini strecleyip 1 saat kadar dinlenmeye bırakalım.
  2. Hamurumuz dinlenirken tereyağını eritip içerisine sıvı yağınıda ekleyip hazırlayıp bırakalım. Sırada kaşar peynirini rendeleyip beyaz peynirle karıştırıp bırakalım.
  3. ondan sonrasında hamurumuzu bezelere ayıralım. Ben bezeleri küçük tuttum 18 tane beze çıkardım açmak ve haşlamak kolay olsun diye tabiki kullanacağınız tepsinin büyüklüğünüde göz önünde bulundurun bu hamurdan 2 tepsi börek çıkardım 1 tepsim 10 kat,1 tepsim 8 kat oldu.
  4. Yufkaların hepsini ister tek isterseniz de iki hamuru üst üste.
  5. Koyup, bol unla açalım bezeleri açıp, bitirdikten daha sonra genişçe bir tencereye çokça suyu koyup kaynatalım içerisine tuz ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ek edelim.
  6. Yufkaları haşlamadan evvel fırın tepsisini çokça tereyağla yağlayıp, üzerine baklava yufkasından 8 adet yufkayı tek tek ortasını yağlayarak serelim.
  7. hemen sonrasında açtığımız yufkaları tek tek atıp kaynar suda 30 saniye tutup, çıkarıp, diğer bir kapta soğuk suyun içine atıp haşladığımız yufkayı soğutup suyunu süzdürelim.
  8. Suyunu süzdürdüğümüz yufkaları bekletmeden tepsiye tek, tek dizelim ve her yufkanın ortasını yağlayıp 5 kat kadar devam edip tamamlayalım.
  9. hemen sonrasında üzerine peynirleri her yerine eşit olacak biçimde yayalım ve tekrar başka beş yufkayıda haşlayıp, soğuk suya batırıp, soğumasını sağlayalım ve tepsiye serip, yağlayalım.
  10. Beş yufkayı bitirdikten daha sonra tekrar üzerine baklava yufkasından 8 adet tek tek yağlayıp bitirelim.
  11. Pişirme işine gelince ben ocak üzerinde döndüre,döndüre kısık ateşte 40-45 dakikada pişirdim, lakin ocakta pişirince aksi yüz etmeniz için birebir ebatta 2. bir tepsi daha hazır bulundurun çevirmek için. Tabiki siz isterseniz.
  12. Fırında da 170 derecede denetimli olarak pişirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
Peynirli Su Böreği Tanımı Fotoğraflı Yapılışı