Portal’ın Müellifinden Valve’a Heyecanlandıran Davet

Hasan

Member
Orjinal Portal’ın ortak muharriri ve eski Valve çalışanı Erik Wolpaw, Portal 1 ve 2 dahil olmak üzere çeşitli Valve oyunları üstündeki çalışmalarını tartıştığı Kiwi Talkz podcast’inde bir röportaj yaptı. Wolpaw, oyuncuları heyecanlandırarak üçüncü bir Portal oyunu yapma konusundaki ilgisini lisana getirdi.

Wolpaw verdiği röportajda “Portal 3’ü yapmaya başlamalıyız, Bu benim mesajım… kime olursa artık” dedi ve şöyleki devam etti: “Ayrıyeten yaşlanıyorum. O denli bir noktaya geliyoruz ki – bunu düşünmek çılgınca – sözün tam manasıyla Portal 3 üzerinde çalışmak için biraz daha geç kalırsak epeyce yaşlı olacağız. Bunu yapmalıyız artık.”

“Gabe’e e-posta gönderin, Portal 3’ü istediğinizi söyleyin”

Wolpaw, insanların üçüncü bir Portal oyunu isteğinin bir örneği olarak son Steam Deck lansman oyunu Aperture Desk Job’u öne sürdü: “Desk Job’u yapması eğlenceliydi. Desk Job’u beğendiyseniz Gabe’e e-posta gönderin, biraz Portal 3 istediğinizi söyleyin.”

Her ne kadar Wolpaw’ın Portal serisine olan hevesi açık olsa da Valve’in üçüncü bir Portal oyununa yeşil ışık yakması için üstesinden gelmesi gereken mahzurlar konusunda da gerçekçi niyetlerini belirtiyor. Wolpaw, Röportajın başlarında, yeni bir portal oyunu yapmaya hazır olduğunu lakin yalnızca kendisinin yetmeyeceğini belirtti.

Wolpaw, Valve’ın 300 çalışanının Steam uygulaması yahut Steam Deck üzere yeni donanımlar üzerinde çalıştığını, yeni bir oyun için fazlaca fazla kaynak ayırmak istemeyeceğini düşünüyor: “Yani, 75 kişiyi alıp bir oyun yapmaya çalışmanın epeyce fazla maliyeti var.”

Her ne kadar büyük bir maliyet olsa da Wolpaw’ın söylemiş olduğine nazaran Portal 3 potansiyelinde bir oyunun fazlaca fazla getirisi olacağına da işaret ediyor: “bu biçimde bir oyundan epeyce para kazanılabilir lakin Counter-Strike: Küresel Offensive üslubundaki paradan bahsetmiyorum. Oyunun kendisi epeyce para getirir.”

Sonuç olarak, Portal 3’ü görüp görmememiz büsbütün Valve’ın hareketlerine bağlı. Şayet Portal 3 çıkarsa tüm oyun dünyası çalkalanır çünkü hepimiz Valve’ın kalitesinin farkındayız. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.