Tadına Doyulmayan Kat Kat Poğaça

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Tadına Doyulmayan Kat Kat Poğaça Tanımı İçin Malzemeler

• 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 paket maya yaş yada kuru maya
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 6 su bardağı un
  • 1 adet yumurtanın beyazı sarısı üstüne
Aralarına sürmek için

• Tereyağ
Üzeri için

• Yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı süt
Tadına Doyulmayan Kat Kat Poğaça Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Herkese iyi günler youtube da tesadüfen gördüm evvel yapamam zannettim fakat harika oldu.

1. Öncelikle hamurumuzu yoğurmaya başlayalım un hariç başka materyalleri sırasıyla karıştıralım en son unu ekleyelim markasına göre bardak ölçüsü değişebilir.
  2. Kulak göğsü kıvamında yumuşak bir hamur elde edelim kıvam aldıkça hamur elimizi bırakacaktır.
  3. Mayalanması için bekleyelim bu ortada tereyağını tavada eritelim.
  4. Mayası gelen hamurumuzdan 10 adet beze elde edelim pasta tabağı büyüklüğünde açıp üstünü güzelce yağlayalım.
  5. Diğer bezeler ortasında tıpkı süreci yapalım yağladıkça üst üste koyalım
  6. En sonunda 10 kat hamur elde edeceğiz en üst katıda güzelce yağlayalım ve hamurumuzu kenarlarından katlayarak rulo yapalım yarım saat hamuru dinlenmeye bırakalım.
  7. Hamurumuz biraz daha kabaracaktır 2 parmak genişliğinde dilim dilim keselim hamurumuzu.
  8. Kestiğimiz modüllerin üstüne elimizle bastırarak genişletelim 2 ye bölüp kare halinde keselim
  9. Hamurumuzu karşıt çevirip zarf biçiminde katlayalım her kestiğimiz dilimden 2 poğaça elde edeceğiz.
  10. Kestiğimiz hamurlar bitene kadar birebir süreci yenidenlayalım.
  11. 20-30 içinde bardağımızın büyüklüğüne bakılırsa poğaça elde edeceğiz üzerlerine sütle karıştırdığımız yumurta sarısını sürüp 10 dakika daha tepsi mayası yapalım.
  12. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 15-20 dakika kadar üstü kızarana kadar pişirelim ben içerisine peynir yada iç gereç kullanmadım dilerseniz siz kullanabilirsiniz.
Yazması ve anlatması epey uzun lakin yapması fazlaca kolay denerseniz pişman şayet olmazsanız yiyen herkesten tam not aldı deneyenlere afiyet olsun ????????‍
♀
????????‍
♀
.

Tadına Doyulmayan Kat Kat Poğaça Tanımı Fotoğraflı Yapılışı