Ücretsiz teknolojilerin kullanımı: “Nüfusta bilgi açığı görüyorum”

Adanali

Member

1. Ücretsiz teknolojilerin kullanımı: “Nüfusta bilgi açığı görüyorum”

• Açık kaynak iş modellerinin üretken rolü

• Tek sayfada okuyun
Neden dijital bir alternatif dünyaya ihtiyacımız var ve bu dünyanın ezici rekabete karşı nasıl kendini gösterebileceği. BT serbest çalışanlarının rolü. Stefan Mey'le röportaj.

Araştırmacı siber gazeteci Stefan Mey (“Darknet”, 2017), “İnternet Savaşı – Wikipedia, Mastodon ve Co. Nasıl İnternet Devleridir” (CH Beck, 2023) adlı kitabında bir “dijital karşı dünya tipolojisi” yaratır. Bilgi teknolojisinin kazanımlarını devlet ve özel sektör saldırılarına karşı savunan ve büyük dijital şirketlerin ticari yazılım tekliflerine kamu malı alternatifiyle karşı çıkan bir kuruluş.

Duyuru

Mey'in kitabı, bireysel girişim ve uygulamaların kısa portrelerinin yanı sıra müşterekler sahnesindeki kilit oyuncularla röportajlar içeren bir ekin yanı sıra, müşterek olmayan sektör içindeki organizasyonel yapılara, zorluklara ve sosyal dinamiklere dair bir fikir de veriyor. çoğunlukla gönüllü. dijital sivil toplum projeleri.

“Farklı çalışan dijital projelerin güzel küçük bir sahnesi”

Telepoli Yazarla, karşı dünyanın yerleşik yapılara karşı gerçek bir denge oluşturmak istiyorsa yüzleşmesi gereken zorluklar hakkında konuştu.

Bay Mey, kitabınızda tanımladığınız teknolojik karşı kültür, sizin yazdığınız gibi, “toplumu” “çok uluslu şirketlerin süper gücünden ve devlet gözetim ve sansür aygıtlarından” kurtarmak konusunda bir “vaadi” taşıyor. Karşı kültür bu hedefe ne ölçüde ulaşmayı başarabilir?

Stefan Meyer: Yani en azından hemen hemen her Büyük Teknoloji ürününe bir alternatif olmasını sağlıyor. Günümüzün dijital dünyasında bir tarafta çok güçlü BT şirketleri Alphabet, Apple, Meta, Microsoft ve Amazon var.

En önemli pazarları paylaştılar. Arama motorları, işletim sistemleri, tarayıcılar, uygulama pazarları, çevrimiçi reklamcılık ve bulut hizmetleri pazarlarına hakim durumdalar.

Tam tersine, farklı çalışan küçük, güzel bir dijital proje sahnesi var: bunlar çoğunlukla ticari değil ama her zaman değil. Genellikle veri açısından daha verimlidirler, daha şeffaftırlar ve daha demokratik bir şekilde organize olmuşlardır.

Herkes, özgür lisansa tabi olan ve dolayısıyla herkes tarafından her amaçla kullanılabilen ortak mallar üretir. Ben bu ekosisteme dijital karşı dünya diyorum.

“Ne kadar veri toplanması kabul edilebilir ve sınırları nelerdir?”

Hamburg'un veri koruma yetkilisi Mart ayında yaptığı açıklamada, artan kamu ilgisi göz önüne alındığında, dijital karşı dünyanın temel değeri olarak tanımladığı veri ekonomisinin artık sürdürülemeyeceğini söyledi.

Stefan Meyer. Resim: Sergei Magel

Stefan Meyer: Elbette büyük miktarda veriye erişim şaşırtıcı, kişiselleştirilmiş özelliklere olanak tanır. Büyük veri ve yapay zekayı kullanarak bilimsel ve ekonomik olarak ilerlemeye yardımcı oluyor. Makineler, insan zihninin sınırlı yetenekleriyle erişilemeyen içgörüler ve yetenekler elde etmek için verileri kullanır.

Bu nedenle her zaman dikkatlice düşünmeniz gerekir: Ne kadar veri toplanması kabul edilebilirdir ve şirketlerin ve hükümetlerin uyması gereken sınırlar nelerdir?

Kişisel olarak veri korumanın en yüksek önceliğe sahip olması gerektiği kanaatindeyim. Doğu Almanya'da doğdum. Ünlü iç gizli servis Stasi vardı. Zayıf teknik araçları ve bir casus ordusunu kullanarak halkı hakkında casusluk yapmaya çalıştı. Ortaya çıkan görüntü her zaman boşluklar ve hatalarla doluydu.

Yalnızca Alphabet Grubu için, veritabanlarına ve arşivlere birkaç tıklama, dünya çapında birçok insanı, onları politik olarak neyin yönlendirdiğini, dinlerinin ve cinsel yönelimlerinin ne olduğunu, sağlık ve ekonomik açıdan nasıl olduklarını, kimleri tanıdıklarını keşfetmek için yeterli olacaktır. hatta bazen ne zaman ve nerede kaldıklarını bile.

Bence tehlikeli. Veriler üzerindeki güç, insanlar üzerindeki güçtür. Ve güç her zaman kötüye kullanılabilir.

Burada büyük departmanlar ve orada gönüllüler: “Goliath'a karşı Davut'un takımyıldızı”

“Karşı dünya”nın saldırdığı tekelci yapılar da içler acısı. Ancak belki de kökenleri “daha fazla veri, daha fazla verimlilik” denklemi ışığında da anlaşılabilir. Kullanıcılar yalnızca en uygun çözümü seçerler. Müşterekler kültürü bu zorluğu nasıl ele alıyor?

Stefan Meyer: Bazı projeler çok başarılı. Wikipedia, çevrimiçi ansiklopedi pazarında sanal bir tekele sahiptir. Firefox tarayıcısı, Signal messenger, LibreOffice ofis yazılımı ve VLC medya oynatıcısının her birinin en az 100 milyondan fazla düzenli kullanıcısı var.

Ancak birçok projede kullanım aslında tek haneli düşük yüzdelerde, hatta binde bir aralığındadır.

Mesela nerede?

Stefan Meyer: Örneğin PC'lerde Linux, e-posta şifreleme, Mastodon, sansür karşıtı ve anonimleştirme tarayıcısı Tor veya alternatif Android sistemleri. Bu sadece bir kaynak meselesidir. Davud'un Golyat'a karşı olduğu bir takımyıldızımız var.

BT şirketlerinin yenilikçi özellikleri geliştirip test edebilecekleri ve ünlü kullanılabilirlik üzerinde çalışabilecekleri devasa departmanları var. Büyük Teknoloji şirketlerinin programları ve hizmetleri bu kadar eğlenceli olmasının nedeni budur. Ve devasa pazarlama bütçelerine güvenebilirler.

Wikipedia, Firefox ve Signal gibi dijital karşı dünyadaki bazı projelerin kesinlikle parası var. Ancak bunların çoğu kaynak açısından son derece düşük düzeyde faaliyet gösteriyor. İşin büyük bir kısmı gönüllülük esasına göre yapılıyor.

Büyük şirketler veya iş birlikleri de talep görüyor

“Karşı dünya” büyük çokuluslu şirketlerle nasıl rekabet edebilir?

Stefan Meyer: Bağımsız projelere yönelik kamu finansmanının artırılmasının uygun olduğunu düşünüyorum. Bu alanda bir şeyler oluyor, ancak hâlâ geliştirilecek çok şey var. Artık küçük projelerin bile düşük bir eşikle finansman alabileceği AB düzeyinde fonlar var. Bu ülkede Prototip Fonu federal hükümetten para tahsis ediyor.

Belki büyük şirketler veya iş dünyası dernekleri de kendi finansman fonlarını kurabilirler. Ayrıca dijital dünyadaki mevcut güç dengesiyle de mücadele ediyorlar ve bağımsız projelerden farklı olarak bunlara karşı koyacak konseptleri neredeyse yok.

“Daha fazla eğitim”

Ancak büyük kavramlar eğer kimse onları bilmiyorsa pek işe yaramaz. Ya da hiç kimse bununla uğraşmak istemiyor ve kolaylık sağlamak için en popüler ürünleri kullanmayı tercih ediyor.

Stefan Meyer: Evet, ben sadece halk arasında bir bilgi eksikliği görüyorum. Teknoloji dünyasının dışındaki birçok kişi, ücretsiz projelerin çeşitliliğinin ne kadar geniş olduğunu, faydalarının neler olduğunu ve bunları kullanmanın her zaman düşündükleri kadar karmaşık olmadığını bilmiyor.

Bu noktada daha fazla netlik sağlanabilir. Gazeteci olarak rolümü de burada görüyorum. Sosyal çoğaltıcıların ücretsiz teknolojileri kullanmaya başlamasının mantıklı olabileceğini düşünüyorum.

Hangi çarpanlar?

Stefan Meyer: Örneğin yüzbinlerce çalışanı olan kamu idarelerinin çoğu Linux'a geçse, birçok kişi yazılıma ısınır.

Kiliseler veya çevreci gruplar gibi büyük sivil toplum aktörleri bile şunu söyleyebilir: Satın aldığımız elektriğin çevre açısından temiz olmasını ve yediğimiz çikolatanın adil bir şekilde ticaretinin yapılmasını sağlamaktan fazlasını yapıyoruz. Ücretsiz dijital projeler kullanarak bu dünyayı güçlendirmeye de önem veriyoruz.