Üçüncü Dünya Savaşı – ağır çekimde mi?

Adanali

Member
Ukrayna ile Rusya arasındaki savaştan dolayı gökyüzünü siyah duman kaplıyor. Resim: OlegD/Shutterstock.com

1. Üçüncü Dünya Savaşı – ağır çekimde mi?

• Nükleer tehditler artık daha da yakın

• Başka bir gezegendeyiz

• Tek sayfada okuyun
Üç büyük güç mantıksız davranıyor. Özellikle ABD körü körüne kaosa doğru yürüyor. Savaş ve iklim krizi çağında emperyalist gerileme. Misafir yazısı.

Yaklaşık 23 yıldır medya platformunda bir gazeteci olarak dünyamızı olduğu gibi anlatıyorum. TomDispatch. Üç buçuk başkanlık yazdım: Allah yardımcımız olsun, kasımda dört olabilir!

Duyuru

İmparatorluk devletinde yaşam

Bu yüzyılda Amerika'nın bitmek bilmeyen yıkıcı savaşlarını çok uzaktan izledim. Yakın zamandaki ABD askeri bütçesinin yaklaşık 900 milyar dolara ulaştığını ve önümüzdeki birkaç yıl içinde şüphesiz “güzel” 1 trilyon dolar sınırına doğru ilerlediğini gördüm; yıllar önce tüm “ulusal güvenlik” bütçesi (“güvensizlik” daha iyi bir kelime olsa da) ) 1 trilyon doların çok üzerine çıktı.

Tom Engelhardt web sitesinin kurucusudur TomDispatchkurucu ortağı Amerikan İmparatorluğu Projesi ve çok sayıda kitabın yazarı.

Hayatım boyunca emperyal bir devlette yaşadım. Hatta bir zamanlar, 1991'de Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra, Dünya gezegenindeki son büyük güç olan “tek süper güç”tü, ya da liderleri öyle olduğuna inanıyordu.

Daha sonra ülkemin, büyük güç sorunlarının olmadığı bir dünyada orduya vergi mükelleflerinden giderek daha fazla para akıtmakta ısrar ettiğini gördüm. Bir “barış temettü” mü? Kimin ihtiyacı vardı?

İnsanlığın ikinci adı olarak savaş

Ancak o günden bu yana geçen onlarca yılda, dünyanın en pahalı ordusu, bırakın terörizme karşı küresel savaşı, tek bir savaşı dahi kazanamadı. Aslına bakılırsa, bu yüzyılda, dünyanın büyük bölümünde anlamsız veya kazanılamaz savaşlarla savaşırken, ülkem yavaş ama emin adımlarla gerilemeye veya (başka bir metaforun sakıncası yoksa) patlamaya başladı.

Ve bitecek gibi görünmüyor, değil mi? Amerika Birleşik Devletleri'nin Dünya gezegenindeki son süper güç haline gelmesinden 32 yıl sonra, bu ülkenin, yıkıcı siyasi kaosun ortasında, gelecekte Amerikan “diktatörlüğüne” liderlik etme niyetinde olan bir adamı, yani kendi mandasını yeniden seçebileceğinin farkına varın! – sadece bir günlüğüne bile olsa, en azından kamuoyuna bunu söylüyor.

Ve evet, 2024'te, ABD siyasi sahnesinde kaos tüm şiddetiyle devam ederken, dünya hem Ukrayna'da hem de Gazze'de (Lübnan ve Yemen'deki yan kuruluşlarıyla birlikte) olağanüstü bir savaşla – insanlığın ikinci adı “savaş” olarak adlandırılabilecek bir savaşla – meşgul olmaya devam ediyor.