Yemek Kitapları Denize Düştü mü? Bir Nakliye Kazası İki Büyük Yayını Geciktirir.

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Gevrek sirke salamura patates cipsi ile doldurulmuş kızarmış bir bolonya sandviçi yapmak için sabırsızlanıyor muydunuz?

Ya da salsa macha ile acılı yumurtalı tostadaları çırpmak mı?

Atlantik Okyanusu’nun dibine dalmanız gerekebilir.

Adını popüler New Orleans restoranından alan ve bu tür tarifleri içeren “Turkey and the Wolf” yemek kitabının kopyaları burada duruyor olabilir. Yayıncı tam olarak emin değil.

Önümüzdeki ay piyasaya çıkması beklenen kitaplar, bir konteyner gemisi olan Madrid Köprüsü’nde Singapur’dan New York’a doğru yola çıktı.

Gemiyi işleten nakliye ve nakliye şirketi Ocean Network Express’e göre, 7 Ocak’ta gemi, düzinelerce birimin denize düşmesine neden olan bir konteyner çöküşü yaşadı.

Türkiye ve Kurt’un yazarı ve restoranın sahibi Mason Hereford, bu hafta başında Instagram’da kazayı duyurarak, “Bazı çılgın ve talihsiz yemek kitabı haberlerim var” dedi.

Ayrıca gemide, New York Times yemek yazarı ve köşe yazarı Melissa Clark tarafından yazılan ve çöküşü geçen hafta editöründen öğrendiğini söyleyen bir yemek kitabı olan “Dinner in One”ın yaklaşık 50.000 kopyası vardı.

Garip olayın, bu dönemi tanımlayan çalkantılı olaylar dizisine uygun olduğunu söyledi.

Bayan Clark Cuma günü, “Son birkaç yılda yaşadığımız onca şeye şaşırmadım” dedi. “Elbette bu oldu. Tabii ki bu benim kitabıma oldu. ”

Ocean Network Express yaptığı açıklamada, yaklaşık 60 konteynerin denize düştüğünü ve 80’inin çökme sırasında hasar gördüğünü söyledi.

Gemi sahiplerinin sözcüsü Nick Roe yaptığı açıklamada, “Herhangi bir yaralanma veya ölüm bildirilmedi ve tehlikeli yük içeren konteyner kaybı olmadı” dedi.

Kaza anında “önemli bir artış” meydana geldi ancak şirket, yaşananların “temel nedeninin” soruşturma altında olduğunu söyledi.

Her yıl yüz milyonlarca konteyner deniz yoluyla taşınmaktadır. Birimler nadiren okyanusa düşerken, sektördeki diğer kuruluşlarla birlikte bu fenomen hakkında bir rapor yayınlayan Dünya Denizcilik Konseyi’ne göre, bu tür kazalar şiddetli havalarda ve dalgalı denizlerde meydana gelebilir.

2014 yılında, bir Danimarka gemisi denizde kasırga kuvvetli rüzgarlara maruz kaldığında 500’den fazla konteyner kaybetti.

Konseyin 2020 raporuna göre, her yıl ortalama 1.382 konteyner denizde kayboluyor.

Bay Hereford, kitaplarının gemide olduğunu, yayıncılık şirketi Ten Speed Press’ten bir temsilci geçen hafta sonlarında kendisine çöküşü anlatmak için aradığında öğrendiğini söyledi. Temsilcinin kimsenin öldürülmediği haberiyle başladığını hatırladı.

Bay Hereford Cuma günü, “‘Kimse incinmedi’ ile liderlik ettiğinizde, ‘Ne söylemek üzeresiniz?’ gibisiniz.

Temsilci, kitapların okyanusa mı düştüğünün, hasarlı kaplardan birinde mi yoksa etkilenmemiş kaplardan birinde mi güvende olduğunun net olmadığını açıkladı.

Kaderleri ne olursa olsun, geminin kalan mallardan herhangi birini ne zaman boşaltabileceği belli değildi, dedi Bay Hereford. Ocean Network Express’e göre gemi şu anda teftiş edildiği Charleston, SC’de demirli.

Bay Hereford, “Kitabın sonunda ‘Kitap zamanında çıkıyor mu?’ diye sorana kadar erteleneceğini hesaplamıyordum.” dedi.

Cevap verdi: Kesinlikle hayır.

Bay Hereford, kitabının çıkış tarihinin Haziran’a ertelendiğini söyledi.

Bayan Clark’ın kitabının şimdi Eylül’de çıkması bekleniyor, bu onun adım attığını söylediği bir gecikme.

“İnsanların zarar görmediğini, sadece ticari mal olduğunu vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bayan Clark, kitabının kopyalarını sipariş etmiş olan insanlardan gelen tepkilerden endişe duyduğunu söyledi. Ancak Instagram’da gecikmeyi duyurduğunda, insanlar sempati ve şakalarla yanıt verdi.

Bir kişi “Şanslı balık” yazdı. “Geri kalanımız zavallı. ”

Bay Hereford, Instagram’da birkaç mem yayınlayarak talihsizliği hafife aldı. Bunlardan biri, “Titanic” filmindeki bir oyun, aktris Kate Winslet’i buz gibi soğuk suda bir kapı üzerinde yüzerken gösteriyordu. Ama filmde olduğu gibi kapıya umutsuzca tutunan Leonardo DiCaprio yerine, Bay Hereford’un kitabının bir kopyasıydı.

Bay Hereford, tüm Cumartesi gecesini memlerle geçirdiğini söyledi.

Bay Hereford, “Sabah 2’ye kadar ayaktaydım ve hayatımın en güzel zamanını geçirdim” dedi. Pandemiden önce felaket hissedilen bir durumda mizah bulmanın kolay olduğunu söyledi.

“Dünya birbiri ardına krizlerden ibaret,” dedi Bay Hereford. “Krizlerden biri ‘Hey, hadi kitabı yeniden planlayalım’ ise, dünyanın yaşadığı büyük sorunlar listesinin oldukça altında görünüyor. ”

Okumaya devam et...