Zorunlu askerliğe dönüş: Ebeveynler çatışıyor

Adanali

Member
Resim: Zemin resmi, Shutterstock.com

Tartışma teşvike indirgenmiş mi? Zorunlu askerlik hizmetinin yeniden getirilmesi sorusu somutlaştığında ebeveynlerin nasıl yanıt vereceğini görmek ilginç olacak. Kulağa ne kadar aha bir an gibi geliyor.

Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD), Washington'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde öğrencilere biraz ihtiyatlı da olsa açıkladığı gibi, Almanya'da zorunlu askerlik hizmetine geri dönüş konusunda pek kararlı değil.

Duyuru

NZZ, “Almanya'nın bir tür (!) zorunlu askerliğe ihtiyacı olduğuna inanıyorum” dedi. Bir şey açıktı: Pistorius, dönemin CSU savunma bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg'in 26 Mayıs 2010'da Federal Meclis çoğunluğuyla yaptığı açılış konuşmasında açıkladığı ve Federal Meclis'in çoğunluğuyla yaptığı zorunlu askerlik hizmetini askıya alma kararını bir hata olarak görüyor “.

CDU, 2011'de desteğiyle hayata geçirilen bu adımı artık tersine çevirmeye kararlı.

Zorunlu askerlik hizmetinin ertelenmesini kademeli olarak tersine çevirerek bir yıl zorunlu hizmete dönüştüreceğiz. Bu uygulanana kadar, Bundeswehr'in personel göndermeye hazır olma durumunu güçlendirmek için zorunlu askerlik hizmeti kotalarının getirilmesi yönünde çağrıda bulunuyoruz.

36. CDU parti kongresi
Spiegel'in Mart ayı başında bildirdiğine göre Savunma Bakanı Boris Pistorius, Almanya'da zorunlu askerlik hizmetinin yeniden başlatılmasını hızlandırıyor.

Derginin haberine göre, ailesine “kısa vadede bile ölçeklenebilir ve tehditlere uyum sağlayacak şekilde ulusal dayanıklılığa katkı sağlayacak bir Alman askerlik hizmeti modeli için seçenekler sunulması” talimatını verdi.

Scholz pozisyonu ve hareket aralığı

Ancak Pistorius'un önerisi kendi partisi SPD içinde eleştirilere maruz kalıyor. İsveç Şansölyesi Olaf Scholz, İsveç ziyareti sırasında zorunlu askerlik hizmetinin eski şekline dönüşüne karşı çıktı. Bugün zorunlu askerlik hizmetinin artık çalışmadığının altını çizdi.

O zamanki Bundeswehr'in daha fazla asker, kışla ve altyapıya sahip büyüklüğünün altını çizdi ve bu tesislerin restorasyonunun ne gerekli ne de planlı olduğunu açıkça belirtti.

Dikkatli okuyan herkes burada manevra alanı olduğunu görecektir: “bir tür zorunlu askerlik” (Pistorius) ve “eski biçime dönüş yok” (Scholz). İsveç modeli bu boşluğu doldurabilir.

İskandinav ülkesinde, tüm genç kadın ve erkekler başlangıçta toplama yetkilisinden bir anket alıyor; toplantıya yalnızca bazıları davet ediliyor; Seçilen bir grup daha sonra bir hizmet için teklifler alır.

30 yaşın altındakiler buna karşı

Eğer ruh halini alırsan… MDRGörüş barometresine göre, görüşülenlerin üçte ikisi askerlik hizmetinin Mayıs ayı başında yeniden başlatılmasından yana. Ancak aynı zamanda 30 yaş altı grubun üçte ikisinin geri dönmeyi reddettiği de kaydedildi.

Konu somutlaştığında, pasifizm geleneğiyle yetişen ebeveynlerin zorunlu askerlik hizmetinin yeniden getirilmesi konusuna nasıl yaklaşacaklarını görmek ilginç olacak.

Joschka ile aha anı

“Çocuklarım savaşta mı?” Taz baş muhabiri Peter Unfried yakın zamanda bir makalede paylaştığı bir aha deneyimi yaşadı. Orada, güneşli bir Mayıs ayında Berlin'de rahat bir akşamda eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile buluşmaktan bahsediyor.

Kendinizi savunabileceğinizi bildikleri için başkalarının öldürmesini ve tecavüz etmesini durdurabiliyorsanız bunun militarizm ya da saldırganlık olduğunu düşünmüyorum.

Ama benim için en korkunç düşünce bir şey; dünya siyasetçisine şunu söyledim: “Bütün bunları anlıyorum ama çocuklarımın savaşa gitmesi benim için düşünülemez.” Joschka Fischer bakışıyla bana baktı. Sonra neredeyse geçerken şöyle dedi: “Çocuklarınız karar verecek.” İşte o an çok önemli bir şeyin farkına vardım.

Peter Unfried, Taz
Unfried artık farklı bir dünyada yaşadığını fark etti.

O zamana kadar çocuklarımın benim dünyamda yaşadığını sanıyordum. Fischer'in beş sözü, uzun zamandır çocuklarımın dünyasında yaşadığımı anlamamı sağladı.
Zorunlu askerlik hizmetinin yeniden başlatılmasına ilişkin bunun somut anlamda ne anlama geldiği hala açık değil Taz-Yazarı aç. Ancak bu, yetişkinlerden oluşan, düşman imgeleriyle dolu “çocukların gerçek dünyası”nda yeni bir sertlikle karşı karşıya olduğumuzu ve bununla yüzleşmenin şu yönelimde aranması gerektiğini öne sürüyor: savaşa yönelir.

Artık pasifizm yok mu? Yoksa James Joyce'a göre kişinin duygularının sorumluluğunu üstlenmemesiyle karakterize edilen basitçe duygusallık mı?

Yanlış görünüyor. Ancak bunun bir faydası yok: Geleceği öylece reddedemeyiz, ancak çocuklarımızın gerçek dünyasına girdiğimizde eyleme geçme yeteneğine sahip oluruz. Ülkenin olağandışı zorluklarıyla başa çıkmanın yapıcı bir yolunu ne kadar çabuk bulursak, uzun ve makul derecede mutlu bir yaşam yaşama şansınız o kadar artar.

Peter Unfried, taz
Onun zamanında Joschka Fischer için her şey muhtemelen daha kolaydı.